تراشه متصل به رحم انتقال كافئین از مادر به جنین را ثابت كرد

تراشه متصل به رحم انتقال كافئین از مادر به جنین را ثابت كرد شاه بلاگ: پژوهشگران با استفاده از یك تراشه متصل به جفت دیواره رحم توانستند از انتقال كافئین از بدن مادر به جنین مطمئن شده و این فرایند را مورد بررسی قرار دهند.به گزارش شاه بلاگ به نقل از نیواطلس، جفت یا placenta عضوی مسطح در بدن جانداران است كه با بند ناف به جنین متصل است. جفت، قبل از زایمان به دیواره رحم متصل است و در ضمن زایمان، به همراه نوزاد و پرده های جنینی از كانال زایمانی خارج می شود. این عضو بدن یكی از ناشناخته ترین اجزای بدن انسان است كه حفظ سلامت جنین كاملا به شرایط آن بستگی دارد.
محققان دانشگاه ایالتی آیووا با استفاده از یك تراشه متصل به جفت توانستند برای نخستین بار نحوه انتقال كافئین را از بدن مادر به جنین مورد بررسی قرار دهند.
انجام موفق چنین آزمایشی برای پزشكان و داروسازان اهمیت بسیاری زیادی دارد. برای اینكه تا قبل از این برای مطالعه در مورد بیماری ها و نحوه انتقال داروها در بدن انسان چاره ای جز انجام آزمایش بر روی حیوانات و مدل سازی این آزمایشات برای حدس زدن نتیجه در انسان ها وجود نداشتند. اما این روش جدید دقت بالاتری دارد و با كاربرد آن دیگر نیازی به استفاده از حیوانات نخواهد بود.
یكی از كاركردهای جفت رحم انتقال اكسیژن و مواد غذایی از مادر به جنین و باز پاكسازی مواد زائد از جریان خون آن است. تراشه ابداع شده می تواند این فرایند و حتی عبور مولكول ها از بدنه جفت به جنین و بالعكس را مورد بررسی قرار دهد.
ابعاد تراشه مورد اشاره ۱۰۰ میكرون در ۴۰۰ میكرون بوده و با بدن انسان سازگاری كامل دارد. آزمایش انجام شده با استفاده از این تراشه فرایند انتقال كافئین از مادر به جنین را در عرض ۶.۵ ساعت بطور كامل ثبت كرده و مقرر است از آن در آینده برای آزمایش های بیشتری استفاده گردد.

1397/11/30
14:11:24
5.0 / 5
4555
تگهای خبر: پژوهش , تراشه , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است