پیش بینی یك مهندس آی تی از تلفات كروناویروس

كروناویروس می تواند چه تعداد قربانی بگیرد؟

كروناویروس می تواند چه تعداد قربانی بگیرد؟ شاه بلاگ: یك مهندس فناوری اطلاعات اقدام با بررسی آمار و احتمالات، شمار تلفات بیماری مهلك ˮكروناویروسˮ كه این روزها به شدت در حال شیوع است و سبب اعلام وضعیت اضطراری از جانب سازمان بهداشت جهانی شده را گمانه زنی كرده است. وی پیش بینی كرده است كه كروناویروس در صورت ابتلای 3، 11، 15، 20 و 25 درصدی مردم جهان به این ویروس، چقدر قربانی خواهد گرفت؟


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گای مارتین مهندس فناوری اطلاعات می گوید، اگر فقط سه درصد از مردم چین به كروناویروس مبتلا شوند، تعداد افراد آلوده به بیشتر از ۴۳ میلیون نفر خواهد رسید كه بیشتر از ۹۰۰ هزار قربانی خواهد گرفت.
برخی دیگر نیز به شدت در كوشش برای پیش بینی آمار تلفات این بیماری واگیر هستند، بطوریكه پژوهشگران دانشگاه هنگ كنگ هم پیش بینی خودرا در مجله Lancet به اشتراك گذاشته اند.
تعداد مبتلایان به "كروناویروس" روزانه در حال افزایش می باشد. تابحال تعداد مبتلایان به بیشتر از ۲۴ هزار نفر رسیده است كه ۴۹۲ نفر از آنها در مقابل این ویروس تسلیم شده اند و جان خودرا از دست داده اند.
برخی پزشكان در چین اهتمام كردند به مقامات محلی و بین المللی آگهی دهند كه شیوع بیماری از آنچه در ابتدا تخمین زده می شد، بیشتر است و الان به جرات می توان اظهار داشت كه حق با آنها بوده است.
محققان دانشگاهی، افراد متخصص حوزه IT و دیگران در حال كاوش هستند تا پیش بینی كنند كه "كروناویروس" تا كجا پیش می رود.
گای مارتین محاسبات و پیش بینی های خودرا برمبنای داده های مربوط به فصل آنفلوانزای ۲۰۱۸ كه میزان شیوع بین ۳ تا ۱۱ درصد بود، انجام داده است.
طبق تحقیقات وی، مركز كنترل و پیش گیری از بیماری ها(CDC) تخمین زده است كه ۴۲.۹ میلیون نفر در فصل آنفلوانزای ۲۰۱۸-۲۰۱۹ مبتلا شدند كه میزان آلودگی ۱۲.۹ درصدی را نشان میدهد و حدود ۶۴۷ هزار نفر از آنها در بیمارستان بستری شدند و بیشتر از ۶۱ هزار فوتی ثبت گردید.
مطابق با این اعداد، "مارتین" پیش بینی های خودرا از كروناویروس برمبنای ابتلای ۳، ۱۱، ۱۵، ۲۰ و ۲۵ درصدی جمعیت جهان و در نظر گرفتن آمار مرگ و میر ۲.۱۱ درصدی فعلی انجام داد.
با افزایش درصدها، ارقام وحشتناك و تعجب آور می شوند. "مارتین" با خرد كردن پیش بینی های خود بین چین، ایالات متحده، بریتانیا و كانادا، یك جدول(تصویر زیر) ایجاد كرد.


در این جدول در ستون اول از سمت چپ به راست ابتدا نام كشور، كل جمعیت، تعداد مبتلایان احتمالی، نرخ مرگ و میر و تعداد تلفات نوشته شده است. بعنوان مثال در قسمت بالا، درصد مبتلاشدن سه درصد فرض شده كه در چین با جمعیت بیشتر از یك میلیارد و 437 میلیونی اگر بیشتر از 43 میلیون نفر مبتلا شوند، بیشتر از 900 هزار نفر تلفات به جا خواهد ماند. همین طور در آمریكا با جمعیت 331 میلیونی، اگر حدود 10 میلیون نفر مبتلا شوند از این تعداد بالغ بر 209 هزار نفر از بین خواهند رفت. این ارقام برای كشورهای كانادا و بریتانیا نیز طبق جدول به همین شكل است.
وی اشاره كرد كه پیش بینی هایش و دیگر پیش بینی ها از این دست، به سبب وجود ناقل های مختلف، تفاوت سلامتی بدن افراد و میزان انتقال و پروتكل ها از نظر ماهیت بسیار كلی هستند.
وی همین طور اظهار داشت: به سبب اینكه این بیماری ناشی از كروناویروس است، تمایل به جهش دارد و ممكنست كمتر یا بیشتر مسری شود، یا در آینده تلفات بیشتر یا كمتری بگیرد.
"مارتین" همین طور آگهی داد كه او یك مهندس آی تی است و یك اپیدمیولوژیست، پزشك یا متخصص بهتر می تواند این پیش بینی را انجام دهد.
منبع:

1398/11/16
23:47:59
5.0 / 5
4449
تگهای خبر: بین الملل , پژوهش , جهان , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است