صفحات تكتونیكی زمین بیش از ۴ و چهار دهم میلیارد سال قدمت دارند

صفحات تكتونیكی زمین بیش از ۴ و چهار دهم میلیارد سال قدمت دارند شاه بلاگ: پژوهشگران ˮدانشگاه ییلˮ در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند ˮصفحات تكتونیكیˮ(Tectonic plates) زمین بیش از 4.4 میلیارد سال قدمت دارند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، صفحات تکتونیکی بخش های عظیم یا تکه هایی از پوسته زمین و بالاترین قسمت گوشته زمین هستند که در کنار هم لیتوسفر را می سازند. آنها تخته سنگ های بزرگی هستند که در بخش پوسته زمین و گوشته فوقانی قرار دارند. اثر متقابل این صفحات، کلیه توده های خاکی یا خُشکی را می سازند و بر خاصیت های قابل توجه زمین شناسی سیاره ای یا اخترزمین شناسی که شامل زمین لرزه ها و آتشفشان ها تا ظهور قاره ها می شوند، تأثیر می گذارند.
با این وجود سن صفحات تکتونیکی زمین یک معمای سخت در زمین شناسی است. بنظر می رسد مطالعه جدید ژئوفیزیکدانان دانشگاه ییل بتواند پاسخی مناسب برای این معما باشد. بر طبق این مطالعه قدمت صفحات تکتونیکی زمین به بیش از ۴ میلیارد سال پیش می رسد.
"جون کورناگا"(Jun Korenaga) استاد زمین و علوم سیاره ای دانشکده هنر و علوم دانشگاه ییل اظهار داشت: برای سال های طولانی درک زمان تشکیل صفحات تکتونیکی زمین یک معمای سخت محسوب می شد.
هرچه بیشتر به عقب برمی گردیم، سابقه زمین شناسی کمتری در دست داریم. یکی از وعده های امیدوار کننده برای تعیین کارایی صفحات تکتونیکی، رشد قاره ها است. این امر به این علت است که تنها راه برای ساخت یک قطعه زمین به اندازه قاره، سنگ های سطحی اطراف آن هستند که طی مدت زمانی طولانی تشکیل شده باشند. طی این مطالعه دانشمندان یک شبیه سازی ژئوشیمیایی زمین اولیه را برمبنای عنصر آرگون طراحی کردند.
آرگون برای فرار از گرانش زمین خیلی سنگین است، بدین سبب مانند یک لایه در جو باقی می ماند.
دانشمندان خاطرنشان کردند: بیشتر آرگون های موجود در جو زمین از نوع ۴۰Ar هستند که آنها محصول پوسیدگی رادیواکتیو پتاسیم-۴۰ که در پوسته و گوشته قاره ها یافت می شود، هستند. این مدل به بررسی آرگون جوی که به تدریج در طول تاریخ کره زمین انباشته شده است تا سن رشد قاره را تعیین کند، می پردازد.
در حین ایجاد شبیه سازی، دشوارترین بخش، اثرات یک پروسه زمین شناسی به نام "بازیافت پوسته"(crustal recycling) بود. این پروسه تکتونیکی است که توسط آن مواد سطحی از لیتوسفر با فرسایش تکتونیک یا لایه لایه شدن به داخل گوشته بازیافت می شوند. بدین سبب از این شبیه سازی برای محاسبه میزان انتشار گازهای آرگون است که قسمتی از رشد قاره نیستند، استفاده می شود.
این مدل اولین مدلی است که در آن برای نخستین بار پژوهشگران به صورت خود سازگار گاززدایی آرگون را با تکامل حرارتی زمین و سپس اثر بازیافت پوسته و استفاده مجدد از توزیع های تشکیل پوسته و سن سطح زمین را ترکیب می کنند. کورناگا در آخر اظهار داشت: ساخت پوسته قاره ای یک پروسه یک طرفه نیست.
منبع:

1399/03/12
12:50:10
5.0 / 5
2993
تگهای خبر: پژوهش , تاریخ , دانش , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است