محققان استرالیایی اعلام كردند

ویروس كرونا 28 روز روی سطح اسكناس و تلفن زنده باقی می ماند

ویروس كرونا 28 روز روی سطح اسكناس و تلفن زنده باقی می ماند شاه بلاگ: خراسان رضوی برمبنای نتایج تحقیقات آزمایشگاهی، ویروس كووید-19 می تواند بر روی برخی سطوح تا 28 روز زنده باقی بماند.


به گزارش نیوز، برمبنای مطالعه آژانس علمی ملی استرالیا، ویروس کرونا که موجب بیماری کووید-۱۹ می شود، می تواند بر روی اسکناس و تلفن در شرایط تاریک و خنک تا ۲۸ روز زنده بماند.
این آژانس روز دوشنبه اعلام نمود: پژوهشگران مرکز تحقیقات علمی و صنعتی (CSIRO) طول عمر سارس-کووید-۲ ( SARS-CoV-۲ ) را در تاریکی در سه دما آزمایش کردند و مشخص شد با گرم تر شدن شرایط، میزان بقاء ویروس کاهش پیدا می کند.
دانشمندان دریافتند که در دمای ۲۰ درجه سلسیوس (۶۸ درجه فارنهایت)، SARS-CoV-۲ بسیار مقاوم در سطوح صاف، مانند صفحه تلفن همراه، اسکناس، فولاد و پلاستیک بود. در ۳۰ درجه سلسیوس (۸۶ درجه فارنهایت)، میزان بقاء به هفت روز کم شد و در ۴۰ درجه سلسیوس (۱۰۴ درجه فارنهایت) به ۲۴ ساعت سقوط کرد.
پژوهشگران اظهار کردند: این ویروس در مدت زمان کمتری بر روی سطوح متخلخل مانند پنبه زنده می ماند؛ تا ۱۴ روز در کمترین دما و کمتر از ۱۶ ساعت در بالاترین دما.
نتایج حاصل از تحقیق جدید با نتایج پیشین منتشرشده در مجله ویروس شناسی متفاوت می باشد و مدت زمان زنده ماندن ویروس بر روی سطوح را بیشتر ارزیابی کرده است.
تریور درو، مدیر این مرکز تحقیقاتی اظهار داشت: این تحقیق شامل خشک کردن نمونه های ویروس روی مواد مختلف پیش از آزمایش آنها، با بهره گیری از یک روش بسیار حساس است که در آن اثری از ویروس زنده وجود دارد و می تواند کشت های سلول را آلوده کند.
وی اظهار داشت: "این بدان معنا نیست که بگوییم این مقدار ویروس می تواند فردی را آلوده کند.»
وی افزود: اگر شخصی نسبت به این موارد بی توجه باشد و آنها را لمس کند و سپس دستان را دردهان قرار دهد و یا چشم ها یا بینی خودرا لمس کند، ممکنست دو هفته بعد آلوده به ویروس باشد.
درو اشاره کرد: در این تحقیق آزمایش با میزان ثابت ویروس انجام شده است که احیانا نشان دهنده اوج عفونت معمولی است و عدم قرار گرفتن در معرض نور ماوراءبنفش وجود دارد که می تواند به سرعت ویروس را تخریب کند. رطوبت در ۵۰ درصد ثابت نگه داشته شد، برای اینکه افزایش رطوبت نیز برای ویروس مضر است.
بگفته CSIRO، بنظر می رسد ویروس در وهله اول بوسیله هوا پخش می شود اما تحقیقات بیشتری برای ارائه اطلاعات بیشتر در مورد انتقال ویروس بوسیله سطوح موردنیاز است.
دبی ایگلز از CSIRO اظهار داشت: «درحالی که هنوز نقش دقیق انتقال ویروس بوسیله سطح، میزان تماس با سطح و میزان ویروس برای عفونت مشخص نشده است، تعیین مدت زنده ماندن این ویروس در سطوح برای توسعه راهبردهای کاهش خطر در مناطق با تماس زیاد حیاتی است».
درو اشاره کرد: «پیام اصلی این است که افراد عفونی بسیار بیشتر از سطح عفونی هستند. بااین وجود، این نتایج ممکنست کمک نماید تا توضیح دهیم که چرا حتی وقتی افراد عفونی وجود ندارند، گاهی اوقات موارد مبتلاشدن مشاهده می شود حتی در بعضی کشورها که اعلام می شود عاری از عفونت شده اند.»
منبع:

1399/07/21
14:33:49
5.0 / 5
1700
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است