عكس روز آژانس فضایی اروپا

افزایش و كاهش سطح آب دریاها در طول 26 سال

افزایش و كاهش سطح آب دریاها در طول 26 سال شاه بلاگ: آژانس فضایی اروپا بتازگی ویدیویی كوتاه در حساب كاربری خود در اینستاگرام منتشر نمود و در آن درباره كاهش سطح آب دریاها در بعضی مناطق صحبت كرد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، حتی اگر سطح آب اقیانوس ها در مقیاس جهانی بطور متوسط ۳.۳ میلی متر در سال افزایش یافته باشد، آیا می دانید در بعضی نقاط جهان مناطقی وجود دارد که در آنجا سطح آب دریاها در حال کاهش است؟ این انیمیشن روند منطقه ای سطح دریاها از ژانویه ۱۹۹۳ تا اکتبر ۲۰۱۹ را نشان میدهد. رنگ قرمز نشان میدهد که در آن سطح آب دریا افزایش یافته و رنگ آبی نیز نشان دهنده کاهش سطح آب دریاها است. دلیلهای مختلفی برای این تغییرات منطقه ای وجود دارد که دمای مختلف آب دریا، جریان های اقیانوسی، تغییر در بادها و فشارهای جوی متوسط، تنظیمات گرانشی حاصل از دست دادن یخ و تغییر در مقدار آب در خشکی را می توان از دلیلهای آن برشمرد.
نظارت بر افزایش سطح آب دریا دقیقاً وظیفه ماهواره جدیدی به نام "سنتینل-۶ مایکل فرایلیچ"(Sentinel-۶ Michael Freilich) که به زودی پرتاب خواهد شد، است. ناسا می گوید که هدف اساسی سنتینل-۶ اندازه گیری سطح اقیانوس ها است. سنتینل-۶ حاصل همکاری ایالات متحده و اروپا است. سنتینل-۶ یکی از دو ماهواره ای است که ماموریت کوپرنیکس سنتینل-۶/جیسون-سی اس را تشکیل می دهد.
همین طور مقرر است در این ماموریت اطلاعاتی جمع آوری شود تا به پیش بینی هوا، تغییرات دما در جو و رطوبت بپردازد. در این پروژه از دو ماهواره تحت عناوین "سنتینل-۶آ" و "سنتینل-۶بی" استفاده خواهد شد که به فاصله پنج سال از هم پرتاب خواهند شد. تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ماموریت سنتینل-۶/جیسون-سی اس سابقه ۴۰ ساله سطح آب دریا را بررسی خواهدنمود و برای ناسا و آژانس فضایی اروپا اطلاعاتی دقیق تر و حساس تر راجع به رفتار انسان ها برای تغییر زمین و آب وهوا فراهم خواهدنمود. البته گفتنی است پرتاب این ماهواره ها تا قبل از ۱۰ نوامبر سال جاری میلادی انجام نخواهد شد اما اگر این ماهواره پرتاب شود داده های اساسی برای درک بهتر علوم آب و هوا، سیاستگذاری و پشتیبانی از ۶۰۰ میلیون نفری که در مناطق ساحلی لطمه پذیر زندگی می کنند، عرضه خواهد کرد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/08/05
22:56:18
5.0 / 5
1807
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است