نوید درمان سرطان بدون عوارض جانبی

نابودی سلول های سرطانی با شیمی درمانی نوری و تنها یك تزریق

نابودی سلول های سرطانی با شیمی درمانی نوری و تنها یك تزریق شاه بلاگ: یک روش شیمی درمانی جدید مبتنی بر نور قادر می باشد سلول های سرطانی را فقط با یک دفعه تزریق، در صورتیکه بافت اطراف را دست نخورده باقی می گذارد، بطور انتخابی هدف قرار دهد و از بین ببرد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بر طبق مطالعه تازه انتشار یافته در مجله نانو(Nano)، پژوهشگران کره ای یک تکنولوژی جدید شیمی درمانی مبتنی بر نور موسوم به "فتوتراپی" ابداع نموده اند که می تواند کارایی شیمی درمانی را افزایش دهد، در صورتیکه درد را نیز می کاهد.
این عامل جدید فتوتراپی ضمن از بین بردن سلول های سرطانی، عوارض جانبی معمول در رابطه با شیمی درمانی را نیز به حداقل می رساند.
تیم تحقیقاتی موسسه علوم و فناوری کره(KIST) تحت هدایت "سهون کیم" از مرکز تحقیقات "Theragnosis" یک عامل فوتوتراپی جدید را با توانایی هدف قرار دادن سلول های سرطانی به وجود آورده اند که قادر به از بین بردن سلول های سرطانی است و تقریباً هیچ عارضه ای ندارد.
این عامل جدید فقط به یک دفعه تزریق و فتوتراپی مکرر نیاز دارد و بوسیله تحقیقات مشترک بین پروفسور "یون سیک لی" از دانشگاه ملی سئول و پروفسور "جون آن" از دانشگاه کره امکان پذیر شده است.
فناوری فوتوتراپی بعنوان یک روش درمان سرطان با تاکید بر نور، شامل تزریق یک ماده حساس به نور(photosensitizer) است. این ماده فقط در سلول های سرطانی جمع می شود که با شلیک لیزر به بدن، آنها را بطور انتخابی از بین می برد.
ماده حساس به نور، مولکولی است که در یک پروسه فتوشیمیایی یک تغییر شیمیایی در یک مولکول دیگر به وجود می آورد.
این روش دارای عوارض جانبی بسیار کمتری نسبت به درمان های معمول مانند شیمی درمانی رایج یا پرتودرمانی است که تقریباً همیشه به بافت اطراف سلول های سرطانی لطمه می رسانند و تکرار درمان را دشوار می کنند. بدین سبب می توان این روش جدید را چند بار تکرار کرد.
شیمی درمانی فرآیندی برای درمان سرطان است که طی آن داروهایی برای مقابله با سرطان وارد بدن می شوند. یکی از این داروهای رایج، "سیس پلاتین"(cisplatin) نامیده می شود که به دی ان ای سلول تومور متصل می شود و به ساختار آن لطمه می رساند و در نهایت سلول های سرطانی را از بین می برد.
از جانب دیگر، "فتودینامیک درمانی"(PDT) با وارد کردن یک ترکیب فلزی به داخل تومور کار می کند و پزشکان سپس تومور را با نور لیزر نابود می کنند. این کار سبب ایجاد گونه هایی از اکسیژن واکنشی می شود که با سلول ها واکنش می دهند و آنها را نابود می کنند.
بطور کلی، اثرات مولکول های حساس به نور فقط برای یک جلسه دوام دارد، به این معنا که آنها باید یک دفعه در هر جلسه درمانی تزریق شوند. اما اشکالاتی که معمولاً با استفاده آنها ارتباط دارد، استفاده از آنها را با مشکل مواجه می کند.
بعنوان مثال، ماده حساس به نور باقی مانده ممکنست در پوست یا چشم جمع شده و عوارض جانبی بوجود آورد. بدین سبب دریافت کنندگان درمان بعد از جلسه درمانی احتمالاً باید خودرا از نور خورشید و نور داخلی جدا کنند.
با این وجود، "سهون کیم" و تیم تحقیقاتی وی از پپتیدهایی استفاده کردند تا بافت های سرطانی را بطور انتخابی هدف قرار دهند و از مشکلات رایج در رابطه با فناوری فوتوتراپی جلوگیری نمایند.
بطور خلاصه، ماده حساس به نور مبتنی بر پپتیدهای این تیم تحقیقاتی، اثرات فوتوتراپی را فقط در بافت سرطانی بوسیله استفاده از یک پپتید موسوم به "iRGD" فعال می کند که بطور انتخابی وارد بافت های سرطانی می شود و آنها را هدف قرار می دهد.
با تزریق این ماده حساس به نور جدید در بدن بیمار، دمای بدن آنرا فعال می کند و در یک آرایش فوق مولکولی از پیش تعیین شده توسط تیم تحقیقاتی در تومور و اطراف آن تجمع می کند و هنگامی که فتوتراپی شروع شود، فقط سلول های سرطانی را از بین می برد و بافت طبیعی اطراف را تحت تأثیر قرار نمی دهد.
"سهون کیم" سرپرست این مطالعه می گوید: انتظار می رود روش ما در آینده مفید واقع شود، برای اینکه به بیماران اجازه می دهد فتوتراپی طولانی مدت و بدون مسمومیت را تنها با یک دفعه تزریق تا زمان حذف کامل سلول های سرطانی انجام دهند.
با روش های جدید فتوتراپی مانند روش ابداعی این مطالعه، امید جدیدی به وجود آمده است که ممکنست دهه ۲۰۲۰ میلادی، یک دفعه برای همیشه دهه ای برای درمان سرطان باشد.
منبع:

1399/11/04
15:45:30
0.0 / 5
1126
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است