سخنگوی وزارت بهداشت عنوان كرد

ثبات در ظرفیت بستری های موقت تعداد بیماران كرونائی در استان های شمالی

ثبات در ظرفیت بستری های موقت تعداد بیماران كرونائی در استان های شمالی به گزارش شاه بلاگ سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به ثبات در ظرفیت بستری های موقت تعداد بیماران کرونائی در استان های شمالی، اظهار داشت: از واکسیناسیون و روند کار در دانشگاه های علوم پزشکی اطمینان داشتیم.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت و ناظر عالی وزارت بهداشت در اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در استان های شمالی، به دنبال سفر دو روزه خود و بعد از حضور در دو دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران از دانشگاه علوم پزشکی گلستان بازدید کرد.
وی در این سفر چگونگی سیر افزایشی بیماران کرونائی در دانشگاه های علوم پزشکی بابل، مازندران و گلستان را مورد توجه قرار داد و گزارشی درباب تست های انجام شده، تعداد دُزهای واکسن دریافتی، روند درمان بیماران در بخش های سرپایی، تعداد تخت های درمانی بیماران کرونائی، ارائه داروهای آنتی وایرال به بیماران بخش های سرپایی، روند واکسیناسیون گروه های هدف در فاز اول واکسیناسیون به ویژه دانشجویان بالینی را مورد توجه قرار داد.
سخنگوی وزارت بهداشت در آخر این سفر دو روزه در جمع مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گلستان به جمع بندی شرایط دانشگاه های علوم پزشکی بابل، مازندران و گلستان پرداخت و اظهار داشت: در حقیقت ما در اینجا حضور پیدا کرده ایم تا خدا قوت و خسته نباشیدی گرم را خدمت شما عزیزان عرض نماییم. به واقع زمانی که به دانشگاه ها سفر می نماییم می بینیم عزیزان ما در صحنه حضور پر قدرتی دارند و با تسلط به اوضاع در حال فعالیت هستند به نحوی که آرامش خوبی در مدیریت بیماری وجود دارد که این مهم دلگرم کننده است.
از واکسیناسیون و روند کار در دانشگاه های علوم پزشکی کاملا اطمینان داشتیم

دکتر لاری با اشاره به اینکه ما از واکسیناسیون و روند کار در دانشگاه های علوم پزشکی کاملا اطمینان داشتیم، اظهار نمود: وزیر بهداشت دستور دادند که با حضور در کنار شما خداقوتی محضر تمامی خادمان سلامت و بهداشت در دانشگاه های علوم پزشکی کشور بعنوان ناظران وزارت بهداشت در اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی عرض نماییم و اگر در راه تلاش هایی که در دست اقدام دارید مشکلاتی احصاء شد، در صدد رفع آن برآییم.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: یکی از با اهمیت ترین موفقیت هایی که در دانشگاه علوم پزشکی گلستان وجود دارد در کنار مدیریت سیستماتیک معاونت بهداشتی و شخص دکتر جعفریان، ارائه پیشنهادات خیلی خوب است که به ما در راه مبارزه با بیماری بسیار کمک می نماید.

ثبات در ظرفیت بستری های موقت تعداد بیماران بستری کرونائی در استان های شمالی کشور

ناظر عالی وزارت بهداشت در استان های شمالی استفاده از ظرفیت بستری های موقت را امری بسیار مهم دانست و اظهار داشت: سه دانشگاه علوم پزشکی بابل، مازندران و گلستان با به کار گرفتن این سیستم به خوبی توانستند بار بیماران بستری کرونائی را کنترل کنند و به ثبات در تعداد بیماران بستری کرونائی برسند که این تجربه موفق باید در تمام کشور مورد استفاده قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه مشکل شما حالا تعداد تخت نیست بلکه نگران هستید با درمان های آنتی بایرال و افزایش این دفعه، آیا می توانید همچنان پاسخگوی بیماران باشید یا خیر؟ تصریح کرد: موضوع نگران کننده دوم، اکسیژن است که در این میان گرمای هوا کمی نگران کننده است که امیدواریم بتوان بوسیله رفع مشکلات زیرساختی این مشکل را نیز حل کرد.
شفافیت در دستورالعمل ها از نکات مورد تاکید در دانشگاه های علوم پزشکی شمالی است
لاری در ادامه تاکید بر شفافیت دستورالعمل ها را نیز از نکات مطرح شده در دانشگاه های علوم پزشکی بابل، مازندران و گلستان عنوان و ابراز کرد: این مورد در این سفر از طرف عزیزانمان در سطح دانشگاه های علوم پزشکی به ویژه دانشگاه علوم پزشکی گلستان مطرح گردیده است. شاید بهتر است کمیته واکسن بررسی های لازم را انجام و دستورالعمل های مربوط به واکسن را سریعتر در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار دهند تا عزیزان ما در سطح دانشگاه ها گرفتار سردرگمی در این خصوص نشوند.
دانشگاه علوم پزشکی گلستان در عرض ۲۰ روز رشد ۳۵۰ درصدی تعداد بیماران بستری کرونائی را تجربه کرد

در ادامه دکتر عبدالرضا فاضل رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان، بیان نمود: در پیک چهارم کرونا استان گلستان با تاخیری کوتاه نسبت به سایر استان های کشور کار خودرا شروع کرد. این پیک شدت بیماران بستری را به سرعت افزایش داد به نحوی که روز اول فروردین ۱۴۰۰ تعداد بستری های بیماران کرونائی استان حدود ۱۸۰ نفر بود که در روز ۲۰ فروردین به ۶۸۰ بیمار بستری افزایش پیدا کرد به این معنا که در عرض ۲۰ روز ۳۵۰ درصد رشد بیماران بستری کرونائی را داشتیم.
وی درباب روند کنترل تعداد بیماران بستری کرونائی، اضافه کرد: مدیریت مختلف بیماری انجام شد و سعی کردیم بیماران را بیشتر بصورت سرپایی درمان نماییم که در این راه به لطف خدا موفق عمل کردیم به نحوی که امروز در نخستین روز از اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ به ثبات در تعداد بیماران بستری رسیدیم و افزایشی را در این عرصه مشاهده نمی نماییم و امیدواریم این شرایط ثابت بماند و شیب نزولی خودرا طی ۱۰ روز آینده پیدا کند.
مشکلی در تزریق واکسن در دانشگاه علوم پزشکی گلستان وجود ندارد
وی با اشاره به اینکه هم اکنون مشکلی در تزریق واکسن در دانشگاه وجود ندارد، خاطرنشان کرد: واکسیناسیون در پارت اول تا سوم و تا پیش از پارت آخر که واکسن استرازنکا وارد کشور شد به خوبی صورت گرفته است. در این زمان سه نوع واکسن اسپوتنیک وی، بهارات بایوتک و سینوفارم تزریق شد که مجموع این سه نوع واکسن ۹ هزار و ۹۰۰ دُز را شامل می شد.
دکتر فاضل افزود: از این تعداد، ۹ هزار و ۴۰۰ دُز واکسن تزریق شده است که بعد از دریافت واکسن استرازنکا به علت ابهامی که درباب این واکسن وجود داشت کمی سرعت تزریق واکسن را کند کرد. بر این اساس تا انتهای هفته جاری واکسن استرازنکایی که در اختیار ما قرار داده شده است تزریق خواهد شد. هم اکنون تمام داوطلبانی که با حوزه درمان ارتباط داشته اند حتی کادر پشتیبان واکسن دریافت کرده اند که بطور کل ۱۲ هزار و ۳۰۰ دُز واکسن در دانشگاه علوم پزشکی گلستان تا کنون تزریق شده است و ۱۱ هزار و ۵۰۰ دُز واکسن استرازنکا نیز تا اختتام هفته تزریق خواهد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان اظهار داشت: چهارشنبه اول اردیبهشت ماه هم ۹ هزار واکسن سینوفارم وارد استان شد که برای بیماران خاص و عزیزانی که شیمی درمانی می شوند، تزریق خواهد شد.

۹۵ درصد دانشجویانی که داوطلب تزریق واکسن در دانشگاه بوده اند واکسن دریافت کرده اند
وی درباب واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گلستان نیز بیان نمود: اولویت ما تمرکز در حوزه دانشجویان به ویژه دانشجویان رزیدنت، اینترن و استاجرهایی است که وارد بخش های کرونائی، عفونی و داخلی می شوند. تا امروز ۹۵ درصد دانشجویانی که داوطلب تزریق واکسن در دانشگاه بوده اند واکسن دریافت کرده اند و هر دانشجویی که داوطلب تزریق واکسن باشد نیز به سرعت واکسن دریافت خواهد نمود.
این مقام مسئول درباب درمان بیماران کرونائی در بخش های سرپایی ابراز کرد: مراکز ۱۶ ساعته درمانگاه شبانه روزی تامین اجتماعی، درمانگاه شبانه روزی سپاه و درمانگاه تامین اجتماعی فرهنگیان را در این خصوص بسیج کرده ایم. تست های رپید را نیز در اختیار این مراکز قرار داده ایم و دستورالعمل و درمان سرپایی را نیز عرضه کرده ایم تا بیمار مبتلا خدمات درمانی را سریعتر دریافت نمایند.
فاضل افزود: خانواده این بیماران نیز آموزش داده شدند تا قرنطینه در منزل صورت گیرد و تست رپید برای اعضای خانواده نیز انجام می شود.
مشکل کمبود تخت نداریم
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان درباب وضعیت تخت های درمانی دانشگاه علوم پزشکی گلستان، بیان نمود: درباب کمبود تخت در اسفندماه ۹۸ تجربه تلخی داشتیم به نحوی که ۶۰ درصد از تعداد دو هزار و ۵۰۰ تخت درمانی به علت رشد فزاینده بیماری به بیماران کرونائی اختصاص یافت.

طبق گزارش وبدا، وی افزود: به دیگر معنا در تاریخ ذکر شده حدود هزار و ۳۵۰ بیمار کرونائی داشتیم اما حالا نگرانی نداریم برای اینکه آمادگی لازم را به دست آوردیم به نحوی که تعداد بیماران بستری کرونائی ما در پیک دوم و سوم ۶۰۰ بیمار و در پیک چهارم نزدیک به ۷۰۰ بیمار بوده است و الان کمبود تخت را احساس نمی نماییم.
منبع:

1400/02/04
11:38:21
5.0 / 5
351
تگهای خبر: تاریخ , جت , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است