تشخیص زمان به روش زنبورها

تشخیص زمان به روش زنبورها شاه بلاگ: پژوهشگران بتازگی اعلام نموده اند ساعات شبانه روزی زنبورها را می توان با یک عامل شگفت آور که بتازگی دریافته اند، تغییر داد و آن عامل، چرخه های دما در داخل کندو است.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، تعدادی از محققان در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند زنبورها می توانند زمان را با کمک درجه حرارت تشخیص دهند.
بنظر می رسد زنبورها و سایر حشرات به سبب کارهای مختلفی که انجام می دهند، توانایی تخمین مدت زمان سپری شده را دارند.
زنبورها با بهره گیری از ریتم شبانه روزی، می توانند بطور دقیق زمان را تشخیص دهند. این قابلیت همین طور به آنها این امکان را می دهد تا زمان خاص دسترسی به غذا و محل قرارگیری آنرا برای چند روز به خاطر بسپارند.
"مانوئل جیانونی-گوزمن"(Manuel Giannoni-Guzmán) دانشمند مقطع فوق دکترای علوم زیست شناسی و گروهی از دانشمندان دانشگاه براندیس، دانشگاه پورتوریکو ریو پیدراس، دانشگاه پیتسبرگ و دانشگاه ایالتی تنسی شرقی در این مطالعه نشان داده اند که چرخه های دما در داخل کندو یک عامل اعجاب انگیز دیگر است که می تواند ساعات شبانه روزی زنبورها را تغییر دهد.
دانشمندان طی این مطالعه نحوه زندگی زنبورها را دقیق مورد بررسی قرار دادند. آنها بعد از آنکه دریافتند دمای کندو در طول روز و زمان های مختلف بطور واضح تغییر می کند متحیر شدند.
دانشمندان برای درک اهمیت این چرخه دما بر فعالیت زنبورها، زنبورها را در تاریکی مطلق قرار دادند و آنها را در حالی که در معرض چرخه های دمایی قرار داده بودند، مشاهده نمودند. بعد از شش روز، دانشمندان چرخه دما را تغییر داده و آنرا شش ساعت به عقب بردند.
آنها مشاهده نمودند که زنبورها فعالیت خودرا با درجه حرارت دما تغییر می دهند و این به آن معنا است که آنها در کارهای روزمره خود به دما بسیار توجه می کنند. کشف پژوهشگران نشان داد هنگامی که هوا ابری است نیز زنبورها روشی برای درک زمان دارند. پژوهشگران گفتند هنگامی که درجه حرارت بالا است، زنبورها در عملکرد و فعالیت ها خود با چالش هایی روبرو می شوند.
منبع:

1400/03/02
21:46:32
5.0 / 5
357
تگهای خبر: پژوهش , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است