شناسایی یك نشانه مهم كه بروز آلزایمر را هشدار می دهد

شناسایی یك نشانه مهم كه بروز آلزایمر را هشدار می دهد شاه بلاگ: پژوهشگران هندی در بررسی جدید خود دریافته اند که ضعیف شدن سیگنال های الکتریکی مغز می تواند یکی از نشانه های ابتدایی بروز بیماریهای عصبی مانند آلزایمر باشد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهش جدیدی که در مرکز علوم اعصاب "موسسه دانش هند"(IISc) انجام شده است، نشان میدهد که ضعیف شدن سیگنال های الکتریکی مغز می تواند نشانه ابتدایی بیماریهای عصبی در رابطه با افزایش سن مانند آلزایمر باشد.
"مورتی دیناواهی"(Murty Dinavahi)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: از آنجائیکه ابزارهای تشخیصی سریع آلزایمر محدود هستند، نیاز به یک آزمایش قابل اعتماد و غیرتهاجمی احساس می شود که امکان تشخیص سریع را فراهم می کنند.
پژوهش های پیشین روی موش های مبتلا به آلزایمر نشان داده است که امواج ضعیف گاما در مغز ممکنست نشانه ابتدایی بیماری باشد. مورتی و همکارانش بر طبق یافته های این پژوهش، ۲۵۰ بیمار بزرگسال را مورد بررسی قرار دادند. آنها فعالیت امواج گاما را در ۱۲ داوطلب مبتلا به اختلال خفیف شناختی و پنج داوطلب مبتلا به آلزایمر با همتایان سالم آنها مقایسه کردند.
پژوهشگران از نوار مغزی استفاده کردند تا فعالیت الکتریکی را در مغز شرکت کنندگان مورد بررسی قرار دهند. الگوهای روی نمایشگر، القای نوسانات گاما را در قسمتی از مغز که اطلاعات بینایی را پردازش می کند، نشان دادند. همین طور پژوهشگران، حرکات چشمی شرکت کنندگان را هنگام آزمایش ها در نظر گرفتند.
نتایج آزمایش ها نشان داد که افراد مبتلا به اختلال خفیف شناختی یا آلزایمر، امواج گامای ضعیف تری را نسبت به افراد سالم همسال، در مغز خود دارند.
مورتی اظهار داشت: ما کاهش قدرت امواج گاما را در مراحل ابتدایی کاهش شناختی در رابطه با سن مشاهده کردیم. شاید تغییر در این سیگنال های الکتریکی بتواند یک نشانه هشدار سریع برای بیماری قریب الوقوع باشد. تشخیص سریع می تواند به تنظیم برنامه های مراقبت و شروع کردن درمان ها کمک نماید.
"سوپراتیم ری"(Supratim Ray)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: کار ما یک روش کم هزینه و غیرتهاجمی برای تشخیص نشانه های ابتدایی آلزایمر است. شاید این روش برای پزشکان و دانشمندانی سودمند باشد که تغییرات ابتدایی مغز را طی بیماریهای عصبی در رابطه با افزایش سن بررسی می کنند و بتواند آنها را در ارائه روش های جدیدی برای تشخیص و درمان بیماریها یاری دهد.
این پژوهش، در مجله "eLife" به چاپ رسید.
منبع:

1400/03/20
22:45:00
5.0 / 5
288
تگهای خبر: پژوهش , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است