ایجاد كریستالی كه 58 درصد مشكل تر از الماس است

ایجاد كریستالی كه 58 درصد مشكل تر از الماس است دانشمندان موفق به ساخت کریستالی شده اند که پنجاه و هشت درصد مشکل تر از الماس است، اما دوام ندارد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، الماس از جذابیت منحصر به فردی برخوردارست که توسط ثروتمندان بعنوان زیورآلات و برای جلب توجه استفاده می شود. اما از این ماده معدنی فوق العاده قوی در ابزارهای برش، مته های پرقدرت و حتی بعنوان ساینده صنعتی نیز استفاده می شود. حالا دانشمندان موفق به ایجاد کریستالی شده اند که حتی مشکل تر از الماس است.
تعدادی از محققان ماده ای به نام "لونسدالیت"(lonsdaleite) ابداع نموده اند که "الماس شش ضلعی" نیز نامیده می شود. آنها این ماده را در مقادیر کافی برای مطالعه و تجزیه و تحلیل ساخته اند و برمبنای مطالعه تازه انتشار یافته در مجله Physical Review Letters، این ماده قویتر از الماس است.
به عبارت دیگر، به زودی ممکنست الماس ها با ماده ای مشکل تر جایگزین شوند.
"یوجندرا گوپتا" مدیر انستیتوی فیزیک شوک در دانشگاه ایالتی واشنگتن که نویسنده این تحقیق است، اظهار داشت: الماس ماده ای بسیار منحصر به فرد است. الماس نه فقط قوی ترین است، بلکه دارای خاصیت های نوری و بصری زیبا و همین طور رسانایی حرارتی بسیار بالایی است. حالا ما شکل شش ضلعی الماس را که در آزمایشات فشرده سازی تولید شده، ساخته ایم که بطور قابل توجهی مشکل تر و قویتر از الماس های قیمتی معمولی است.
تیم تحقیقاتی "گوپتا" از گاز فشرده و باروت برای پرتاب دیسک های گرافیت به اندازه یک سکه در یک ماده شفاف با سرعت 24 هزار کیلومتر در ساعت بهره برد و هنگامی که دیسک های گرافیت به محل مورد نظر رسیدند، امواج شوک این دیسک ها را به "لونسدالیت" تبدیل کرد.
مقاومت این ماده تازه شکل گرفته با امواج صوتی که با سرعت بیشتری از مواد سفت تر یا متراکم تر عبور می کند، اندازه گیری شد و داده ها به وضوح نشان داد که "لونسدالیت" از الماس مشکل تر است.
دانشمندان با تجزیه و تحلیل بیشتر دریافتند که "لونسدالیت" 58 درصد قویتر از الماس است که این یک رکورد شمرده می شود. اما مشکل اینجاست که "لونسدالیت" پیش از این که سرعت بالای امواج آنرا کاملاً نابود کند، فقط برای چند نانوثانیه پایدار می ماند.
اگر "گوپتا" و تیم تحقیقاتی وی بتوانند راهی برای طولانی شدن عمر این الماس شش ضلعی پیدا کنند، ممکنست بتوانند به جایگزینی آن با الماس فکر کنند. "گوپتا" در این زمینه اظهار داشت: اگر روزی بتوانیم آنها را بادوام ساخته و صیقل دهیم، به نظر من تقاضا برای آنها بیشتر از الماس خواهد بود.
تولید این ماده جدید می تواند انگیزه جدیدی برای تولید انبوه آنها بعنوان جایگزینی برای الماس های سنتی باشد. بعنوان مثال بزرگترین جواهر فروش جهان به نام "پاندورا" در ماه مه اختتام فروش الماس استخراجی را اعلام نموده و می خواهد تا از الماس های آزمایشگاهی استفاده نماید چونکه الماس های آزمایشگاهی می توانند اثرات زیست محیطی استخراج سنگ های قیمتی را کاهش دهند، بااینکه در روش آزمایشگاهی اغلب هنوز از زغال سنگ برای تامین انرژی استفاده می شود.
در نتیجه تولیدکنندگان الماس به دنبال راهی برای ایجاد یک پروسه تولید با انرژی پاک و با انتشار صفر آلاینده هستند.1400/03/29
12:10:43
5.0 / 5
266
تگهای خبر: آزمایشگاه , تولید , جهان , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است