شناسایی تومور با کمک یک دستگاه کوچک

شناسایی تومور با کمک یک دستگاه کوچک پژوهشگران ˮدانشگاه فناوری کمنیتسˮ آلمان در مطالعه اخیرشان از توسعه دستگاه کوچک زیست سازگاری آگاهی داده اند که که با ورود به بدن قادر به شناسایی تومورها است.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، تشخیص زودهنگام بیماری هایی مانند سرطان امری دشوار است. این دستگاه کوچک که توسط دانشمندان آلمانی بوجود آمده است می تواند به پژوهشگران در شناسایی زود هنگام سرطان کمک نماید.
این دستگاه نظارتی که پژوهشگران موفق به توسعه آن شده اند می تواند با ورود به بدن انسان بر سطح pH خون که یکی از علائم اولیه سرطان است، نظارت داشته باشد.
دستگاه مذکور "ابرخازن زیستی نانو "(nano-biosupercapacitor) یا "NBSC" نام دارد. خازن وسیله ای است که انرژی الکتریکی را ذخیره می کند و این بدان معناست که بعد از ورود به بدن می تواند بطور مستقل در بدن عمل کند. این وسیله به علت اندازه بسیار کوچکش می تواند به نقاطی از بدن که تا پیش از این غیرقابل دسترس بوده، برود.
در توسعه چنین دستگاه هایی باید چندین نکته را در نظر گرفت که مهم ترین آنها می تواند امن و زیست سازگار بودن دستگاه باشد. زیست سازگاری در ارتباط با رفتار زیست ماده ها در زمینه های مختلف است. پژوهشگران پیش از این در ابرخازن هایی که توسعه داده اند از مواد زیست سازگار استفاده نکرده اند. در توسعه آنها از الکترولیت های خورنده استفاده می شد که آنها نیز در صورت بروز نقض یا آلودگی گرفتار تخلیه الکتریکی می شدند. ازاین رو جهت استفاده در داخل بدن مناسب نبودند.
دستگاه مذکور نه تنها سبب انتشار ماده مضری در بدن نمی گردد بلکه همزمان با بدن عمل می کند. آنزیم ها و سلول های زنده ای که بطور طبیعی در خون وجود دارند، عملکرد دستگاه را تا ۴۰ درصد می افزایند و این امر به حل مشکل "خود تخلیه ای"(self-discharging) ابرخازن های کوچک کمک می نماید. مقدار pH خون امکان دارد گرفتار نوسان شود این امر می تواند یکی از علائم اولیه سرطان باشد. بدین منظور اندازه گیری مداوم آن می تواند به تشخیص زود هنگام تومور کمک نماید.
برای این منظور، پژوهشگران یک سنسور نظارت بر pH ایجاد کردند که انرژی خودرا از ابرخازن nBSC انرژی دریافت می کند. اما فقط pH خون در نوسان نیست. نحوه جریان خون و فشار رگ های خونی نیز درحال تغییر مداوم است. جریان خون ضربان دارد و بسته به قطر رگ و فشار خون علملکرد متفاوتی دارد. این بدان معناست که هر دستگاهی که به سیستم گردش خون وارد می شود باید بتواند در مقابل این شرایط مقاومت کند و با آن سازگار شود. نتایج آزمایشات نشان داد دستگاه مذکور عملکرد خوبی دارد و در این محیط پایدار باقی می ماند.1400/06/28
20:25:24
5.0 / 5
219
تگهای خبر: پژوهش , توسعه , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است