تالکین و رمان هابیت

تالکین و رمان هابیت شاه بلاگ: در «هابیت» با مضمون اصلی «رمان»، گذر از خامی و جهل با تجربه و پختگی نیز سروکار داریم... عنوان فرعی رمان، «آنجا و بازگشت دوباره» به همین سیر اشاره دارد.به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، روزنامه اعتماد نوشت: «ماجرا به روزی از روزهای اوایل دهه ۱۹۳۰ میلادی برمی گشت. جان تالکین مشغول تصحیح برگه های امتحانی دانشجویانش بود که ناگهان فکری در ذهنش جرقه زد. کاغذ سفیدی برداشت و روی آن نوشت: «روزی روزگاری یک هابیت در سوراخی توی زمین زندگی می کرد.» این داستانِ تولد رمان «هابیت» بود که سال ۱۹۳۷ در چنین روزی منتشر گردید.

ناشر که برآوردی از استقبال مردم نداشت، در نخستین چاپ فقط ۱۵۰۰ نسخه از آن آماده و روانه بازار کرد که چند هفته بعد همه اش فروش رفت. «هابیت» از آن زمان تا به امروز - جز دوره قحطی کاغذ ناشی از جنگ دوم جهانی که تا ۱۹۴۹ میلادی طول کشید - بارها تجدید چاپ شده و میلیونها نسخه از آن، به ۶۰ زبان مختلف همچون فارسی در گوشه و کنار دنیا به فروش رفته است.

داستان در سرزمین میانه، یعنی همان جایی اتفاق می افتد که چندی بعد ماجراهای ارباب حلقه ها در آن روی می دهد و حتی شخصیت اصلی داستان - چنان که عنوان اصلی کتاب هم نشان میدهد - یکی از هابیت هاست که در گوشه ای از آن جهان پهناور زندگی می کنند. هابیت ها از اساس تفاوت ظاهری چندانی با انسان ها ندارند؛ جز اینکه قدشان کوتاه تر است، پاهای بزرگ و پشمالویی دارند و کفش نمی پوشند. خانه های آنان هم سوراخی در دل زمین است، البته «نه از آن سوراخ های کثیف و نمور که پر از دُم کرم است و بوی لجن می دهد و باز نه از آن سوراخ های خشک و خالی و شنی که تویش جایی برای نشستن و چیزی برای خوردن پیدا نمی شود؛ سوراخ از آن سوراخ های هابیتی بود و این یعنی آسایش.»

داستان «هابیت» داستان کوشش ها و فداکاری های آدم های کوچک است؛ کسانی که ناخواسته پای شان به حوادث بزرگ کشیده می شود و کاری را می کنند که آدم های بزرگ از انجامش عاجزند. در یکی از جملات پایانی، آشکارا به این نکته اشاره می شود که «آقای بیلبو بگینز! هر چه باشد توی این دنیا ولنگ و واز یک موجود کوچک بیشتر نیستی.» موجود کوچکی که در رقم خوردن حادثه ای بزرگ نقش موثری ایفا کرده بود. همین طور در «هابیت» با مضمون اصلی «رمان»، گذر از خامی و جهل با تجربه و پختگی نیز سروکار داریم: بیلبو از روستای کوچکش که بیشتر اهالی آن یا باغدار هستند یا کشاورز بیرون می زند، ماجراهای بسیاری را پشت سر می گذارد، حتی در جنگی بزرگ شرکت می کند و با اژدهایی مخوف به نام اسماگ هم مواجه می شود و در گذر از این تجربه ها دنیا را بهتر می شناسند و سرانجام در آخر همه ماجراجویی هایش باردیگر به خانه، به همان سوراخ امن و آرام خودش برمی گردد. عنوان فرعی رمان، «آنجا و بازگشت دوباره» به همین سیر اشاره دارد.

موفقیت این داستان بود که تالکین را به نوشتن داستان بزرگ تر، یعنی ارباب حلقه ها مصمم کرد. او چند شخصیت از شخصیت های «هابیت» مثل گاندالف و گالوم را در داستان جدید نگه داشت اما به خود بیلبود که دیگر سالخورده و رنجور شده بود نقشی کم رنگ و فرعی، آن هم فقط در چند فصل آغازین سپرد (هر چند حلقه ای که او با تقلب در بازی معما از گالوم گرفته بود محور همه حوادث می شود). «هابیت» بطور معمول در بین رمان های نوجوانان دسته بندی می شود، اما کلایو لوئیس (نویسنده نارنیا) زمانی گفته بود شاید «هابیت» رمانی برای نوجوانان به نظر برسد ولی مثل «آلیس در سرزمین عجایب» مخاطب سنی خاصی ندارد و خوانندگانش از هر سن و نسلی که باشند دلیلهای خاص خودشان را برای پیگیری حوادث و شخصیت های آن پیدا می کنند.»

منبع:

1400/06/31
12:00:03
5.0 / 5
230
تگهای خبر: جهان , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است