عضو كانون عالی شوراهای اسلامی كار:

سال سختی برای تعیین دستمزد داریم

سال سختی برای تعیین دستمزد داریم به گزارش شاه بلاگ عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار اعتقاد دارد که برای تعیین دستمزد ۱۴۰۱ سال سختی در پیش است. وی در پاسخ به این پرسش که رقم واقعی سبد معیشت کارگران چقدر است؟ می گوید: در شرایطی که قیمت اقلام اساسی تغییر کرده و هزینه های درمان چند برابر شده است، رقم سبد معیشت را سه میلیون تومان هم اعلام نماییم چه کسی باور می کند؟علی اصلانی در گفتگو با ایسنا، درباره برگزاری جلسه امروز کمیته دستمزد و احتمال نهایی شدن رقم سبد معیشت کارگران، اظهار نمود: جلسه کمیته مزد عصر امروز طبق روال سال های گذشته با حضور نمایندگان هر سه گروه کارگری، کارفرمایی و دولت برگزار می گردد و هر گروه برآورد و رقمی که از سبد معیشت به دست آورده را عرضه می کند. این رقم برای چانه زنی و چکش کاری به جلسه شورایعالی کار می رود تا مورد تایید قرار گیرد اما این که سبد هزینه اعلام شده چقدر به واقعیات نزدیک باشد، در شورایعالی کار مشخص می شود.

وی در توضیح بیشتر اضافه کرد: هر عددی که امروز از کمیته دستمزد بیرون بیاید عدد نهایی نیست که مبنای تعیین مزد قرار بگیرد بلکه هر گروه عدد نهایی خویش را اعلام می کنند و در جلسه رسمی دو هفته آینده شورایعالی کار مورد بحث و بررسی قرار می گیرد یعنی شورایعالی کار بر طبق این رقم هزینه وارد اعداد و ارقام تعیین مزد می شود؛ مثلاً رقم سبد هزینه گروه کارگری ۱۰ میلیون تا ۱۱ میلیون تومان و رقم سبد هزینه دولت، ۸ میلیون تا ۹ میلیون تومان می شود و کارفرمایان هم عددی که به آن رسیده اند را اعلام می کنند، در نهایت روی این سه عدد بحث و بررسی می شود بنابراین تا وقتی که رقم سبد معیشت به صورت رسمی اعلام نشود نمی توان در مورد تورم یا هزینه های دیگر صحبت کرد.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار در مورد فرآیند محاسبه هزینه سبد معیشت هم توضیح داد: روند کار به این شکل است که هزینه سبد معیشت استانها را در آورده و به کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور ارسال می کنند. هر عددی که از هر استان به دست آمد، میانگین آنرا برای یک خانوار سه و نیم نفره محاسبه و استخراج می کنند و به کمیته دستمزد و سپس شورایعالی کار عرضه می دهند.

این مقام مسئول کارگری ضمن اشاره به ماده ۴۱ قانون کار افزود: ماده ۴۱ می گوید که دستمزد طبق تورم اعلام شده و سبد هزینه معیشت تعیین شود. وقتی هزینه سبد معیشت فرضا ۷ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان می شود با کدام شاخص حداقل دستمزد را چهار میلیون تومان تصویب می کنیم؟

اصلانی اضافه کرد: سال قبل گروه کارگری به عدد ۷ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان برای سبد معیشت رسیده بود ولی دولتی ها می گفتند شش میلیون تومان است و در نهایت حداقل مزد دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تصویب گردید و با بن خوار و بار و حق مسکن به چهار میلیون تومان رسید.

وی با اشاره به اینکه سال جاری کار سختی برای تعیین دستمزد در پیش داریم، اظهار داشت: سختی از این جهت است که در بودجه سنواتی افزایش حقوق ۱۰ درصد پیشبینی شده و از سویی در چند جلسه کمیته دستمزد که به حاشیه رفت به بحث مزد منطقه ای پرداخته شده که کارفرمایان به اجرای آن اصرار داشتند و در آخرین نشست شورایعالی کار با حضور وزیر کار مقرر شد تا طبق ماده ۴۱ قانون کار، دستمزدها بررسی و تصویب شود.

این مقام مسئول کارگری در انتها در پاسخ به این پرسش که رقم واقعی سبد معیشت خانوارهای کارگری چقدر است؟ اظهار داشت: در شرایطی که جامعه کارگری افزایش هزینه ها را لمس می کند و قیمت اقلام اساسی مثل برنج، گوشت و خوراکی ها تغییر کرده و هزینه های درمان چند برابر شده است، اگر هزینه سبد معیشت را پایین و در حد سه میلیون تومان هم اعلام نماییم چه کسی باور می کند؟

منبع:

1400/11/04
21:55:50
5.0 / 5
301
تگهای خبر: كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است