نخستین تصویر از سیاهچاله مرکز کهکشان راه شیری منتشر گردید

نخستین تصویر از سیاهچاله مرکز کهکشان راه شیری منتشر گردید به گزارش شاه بلاگ تلسکوپ افق رویداد با ثبت نخستین تصویر از ابرسیاهچاله مرکز کهکشان راه شیری بار دیگر تاریخ ساز شد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیویورک تایمز، اخترشناسان ساعاتی پیش اعلام نمودند که پرده تاریکی و غبار را از مرکز کهکشان راه شیری ما کنار زده اند تا نخستین تصویر از ابرسیاهچاله مرکز این کهکشان را ثبت کنند.
این تصویر که در جریان برگزاری شش کنفرانس خبری همزمان در واشنگتن دی سی و در سراسر جهان انتشار یافت، شمایلی دونات شکل از امواج رادیویی را نشان داده است که فضایی خالی و تاریک را قاب گرفته اند.
این تصویر جدید به نخستین تصویر از یک سیاهچاله می پیوندد که در سال ۲۰۱۹ توسط همین گروه از محققان تهیه شد و از سیاهچاله بزرگی در قلب کهکشان مسیه ۸۷ (M۸۷) پرده برداشت. این تصویر که اخیرا انتشار یافته جزئیاتی از کشمکش های اخترفیزیکی و عجایب گرانشی را به نمایش می گذارد.اولین تصویر ثبت شده از یک سیاهچاله
سیاهچاله ی مرکز کهکشان راه شیری که در فاصله حدودی ۲۵ هزار سال نوری از زمین قرار گرفته، "کمان ای*" (Sagittarius A*) نام دارد و اخترشناسانی همچون "آندریا گز" (Andrea Ghez) از دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس و "راینهارد گنزل" (Reinhard Genzel) از موسسه ماکس پلانک محاسبه کرده اند که جرم آن ۴.۱۴ میلیون برابر خورشید است. این دو برای دستاورد خود در سال ۲۰۲۰ موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک شدند. تصویربرداری از سیاهچاله ی "کمان ای*" کار دشواری است چونکه این سیاهچاله هر ساعت سوسو می زند.
دکتر "فریال اوزل" (Feryal Ozel) هم بخشی از پروژه تلسکوپ افق رویداد است، که با همکاری بیشتر از ۳۰۰ دانشمند از ۱۳ موسسه، شبکه جهانی رو به رشدی از تلسکوپ ها را برای ساخت یک تلسکوپ بزرگ به بزرگی زمین اداره می کنند. این تصویر جدید بی شباهت به تصویری که از یک سیاهچاله در سال ۲۰۱۹ ثبت شدٰ نیست و به نقل از دکتر اوزل این مورد نشان دهنده آن است که تصویر سال ۲۰۱۹ اتفاقی نبوده است. علاوه بر آن خصوصیت های ساختار دونات شکل آن به خوبی با پیشبینی های حاصل از حرکت ستاره ها و ابرهای گازی در اطراف مرکز کهکشانی مطابقت داشت.
"مایکل جانسون" (Michael Johnson)، یکی از اعضای این تیم از مرکز هاروارد-اسمیتسونیان، می گوید: این تصویر تاییدی فوق العاده بر نظریه نسبیت عام اینشتین است.
سیاهچاله ناحیه ای در فضا-زمان با گرانشی بسیار نیرومند است که هیچ چیز حتی ذرات و تابش های الکترومغناطیسی مانند نور نمی توانند از میدان گرانش قدرتمند آن بگریزند نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین بیان می کند که یک جرم به اندازه کافی فشرده شده، می تواند سبب تغییر شکل و خمیدگی فضا-زمان و تشکیل سیاهچاله شود. مرز این ناحیه از فضازمان که هیچ چیزی بعد از عبور از آن نمی تواند به بیرون برگردد را افق رویداد می نامند.
منبع:

1401/02/23
12:36:40
5.0 / 5
30
تگهای خبر: تاریخ , جهان , دانش , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است