نخستین کشتی پرنده برقی جهان به پرواز درآمد

نخستین کشتی پرنده برقی جهان به پرواز درآمد به گزارش شاه بلاگ، کشتی برقی دوزیست سی گلایدر(Seaglider) که توسط شرکتی معروف به ˮریجنتˮ(Regent) ساخته شده است، نخستین پرواز آزمایشی خویش را با موفقیت انجام داد و توانایی خویش را در شناور ماندن روی آب و پرواز همزمان به نمایش گذاشت.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، به تازگی ویدئویی از نمونه اولیه کشتی پرنده منحصر به فرد شرکت "ریجنت" معروف به "سی گلایدر" در حال انجام پرواز آزمایشی انتشار یافته است. این وسیله نقلیه دوزیست بعنوان اولین وسیله نقلیه در نوع خود شناخته می شود.
مایک کلینکر، مدیر ارشد فناوری شرکت ریجنت و یکی از هم بنیانگذاران این شرکت عنوان کرد: مردم برای ۶۰ سال تلاش نموده اند تا چنین وسایل نقلیه ای را به صورت با دوام بسازند و ما حالا ظرف ۱۵ ماه از یک نقاشی روی یک دستمال به اولین پرواز موفقیت آمیز این وسیله نقلیه رسیده ایم.
با این وجود، این وسایل نقلیه تا به امروز از نظر اقتصادی جذابیت کمتری داشته اند، اما برقی سازی آنها می تواند کلید اصلی توسعه آنها باشد. از طرفی ظرفیت باتری، اصلی ترین چالشی است که کشتی های برقی به خاطر آن نمی توانند مسافت های طولانی را در محیط چالش برانگیز آب طی کنند.
هواپیماهای الکتریکی اولیه هم در عرضه برد عملیاتی در حین حمل تعدادی مسافر با مشکل مواجهند. وقتی ریجنت این مسئله را در نظر گرفت، مشخص شد که وقتی با تکنولوژی مدرن تر کار کند، می تواند از نظر کارایی به آن مزیت رقابتی بدهد.
علاوه بر این، پیشرفت این کشتی پرنده به طرز شایان توجهی سریع بوده است و همانطور که مدیر فناوری این شرکت می گوید، تنها ظرف ۱۵ ماه از یک طرح روی یک دستمال سفره به یک کشتی پرنده تبدیل گشته که حالا نخستین پرواز آزمایشی خودرا هم با موفقیت پشت سر گذاشته است.
سی گلایدر چگونه کار می کند؟
بدنه V شکل زیرین و بالاتنه شبیه به هواپیمای سی گلایدر به آن اجازه می دهد تا مانند یک کشتی روی سطح دریا به آرامی حرکت کند و با افزایش سرعت بتواند به هوا بلند شود و پرواز کند.
سی گلایدر می تواند با بلند شدن از سطح آب به راحتی روی آب پرواز کند. علاوه بر این، اصطکاک را به میزان قابل توجهی می کاهد و انرژی مورد نیاز برای حرکت در آب را پایین می آورد.
شکل بدنه آن به میزان زیادی نیروی اصطکاک و در نتیجه انرژی مورد نیاز برای حرکت در آب را می کاهد، به این دلیل انرژی بسیار کمتری برای رسیدن به سرعت مورد نیاز برای برخاستن و پرواز مصرف می کند.
هنگامی که این کشتی پرنده از آب خارج می شود، باله های زیرین آن جمع می شوند تا اصطکاک کم شود و سپس بار دیگر در هنگام فرود باز می شوند.
بگفته ریجنت، محصول نهایی بسیار چشمگیر خواهد بود. بگفته آنها، این وسیله یک حمل و نقل ساحلی برقی سریع، آرام، راحت و ۱۴ نفره را میسر خواهدنمود که می تواند با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت نماید، آن هم در صورتی که آلایندگی ندارد.
بگفته آنها، این امر با استفاده از باتری های تجاری موجود الان به دست می آید. سی گلایدر مقرون به صرفه است و هزینه عملیاتی آن نصف یک هواپیما است. ادعا می شود که این کشتی پرنده در آب، شش برابر سریع تر از یک کشتی معمولی هم اندازه خود است.
علاوه بر این، این ایده مقیاس پذیر است. به این معنا که افزایش اندازه آن ممکنست و شرکت سازنده آن ساخت نسخه هایی با حداقل ظرفیت ۱۵۰ مسافر را در سر دارد.
بنظر می رسد بازار هم به خوبی از برنامه های ریجنت استقبال می کند، چراکه این شرکت حالا پیش سفارش هایی به مبلغ حیرت آور ۷ میلیارد دلار دریافت کرده است که شامل تعداد قابل توجهی سفارش برای کشتی های پرنده با اندازه های مختلف است.
این در حالیست که نمونه اولیه سی گلایدر در مقیاس یک چهارم با طول بال های حدود ۵.۵ متر الان اولین پرواز آزمایشی خودرا پشت سر گذاشته است.
بااینکه برخاست و فرود سی گلایدر در ویدیوی انتشار یافته هیجان انگیز به نظر می رسد، اما این کنجکاوی وجود دارد که بودن داخل کابین این کشتی پرنده چه حسی دارد، به جهت اینکه سرعت آن کم می شود و به سطح آب برخورد می کند و احتمالا فرود ملایم تری نسبت به یک هواپیمای دریایی دارد.
شرکت ریجنت اولین شرکت در تاریخ است که این آرزو را برآورده کرده و نوآوری مهمی را پدید آورده است که حمل و نقل ساحلی را متحول می کند. "کلینکر" می گوید: هیچ وسیله نقلیه ای در تاریخ نمی تواند با تحمل موج و سرعت ترکیبی سی گلایدر ما برابری کند.
آینده ریجنت و سی گلایدر چیست؟
مرحله بعدی برای شرکت ریجنت، ایجاد یک نمونه اولیه در مقیاس کامل با طول بالهای ۱۹.۸ متر برای آزمایشات سرنشین دار است که می خواهد در سال ۲۰۲۴ انجام دهد. ریجنت الان حدود ۱۸ میلیون دلار برای این بخش از پروژه نیاز دارد.
پیش بینی می شود سی گلایدر تا سال ۲۰۲۵ به تولید انبوه برسد و بتواند مسافران را جابجا کند.
بااینکه این زمان بندی، بلندپروازانه است، اما ریجنت بودجه قابل توجهی را متعهد شده است و قبلاً نشان داده است که می تواند به سرعت به اهداف خود برسد.

 

1401/07/05
14:57:28
5.0 / 5
212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است