راهی جدید برای پیش گیری از سرطان سینه

راهی جدید برای پیش گیری از سرطان سینه شاه بلاگ: شاه بلاگ: پژوهشگران مؤسسه تحقیقات سرطان لندن در مطالعه اخیرشان روش جدیدی را برای مساعدت با پیش گیری از سرطان سینه کشف کردند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، دانشمندان کشف کرده اند که چرا سلول های سرطان سینه که به ریه ها گسترش یافته اند، ممکنست بعد از سال ها خواب، بیدار شوند و تومورهای ثانویه غیرقابل درمان را تشکیل دهند.
این مؤسسه در اطلاعیه ای مطبوعاتی توضیح داد که تحقیقات آنها از مؤسسه تحقیقات سرطان لندن (ICR) مکانیسمی را که موجب ایجاد این «بمب ساعتی» سرطان سینه می شود، نشان میدهد و آنها نیز استراتژی را برای خنثی کردن آن پیشنهاد می کنند.
بیماران مبتلا به سرطان سینه با گیرنده استروژن مثبت (ER+) (شایع ترین نوع این بیماری است) در معرض خطر مداوم عود سرطان در قسمت دیگری از بدنشان برای سال ها یا حتی دهه ها بعد از تشخیص و درمان اصلی خود هستند.
زمانی که سلول های سرطان سینه از نخستین سرطان در پستان به سایر قسمت های بدن پخش می شوند، سرطان سینه ثانویه یا متاستاتیک نامیده می شود و بااینکه قابل درمان است، اما بهبودی کاملی حاصل نمی شود.
پژوهش جدید که در مجله «Nature Cancer» انتشار یافت، نشان داد که چگونه تغییرات مولکولی در ریه که در طول پیری رخ می دهد، می تواند از رشد این تومورهای ثانویه حمایت کند.
تیم تحقیقاتی در مؤسسه تحقیقات سرطان لندن دریافتند که پروتئین PDGF-C که در ریه وجود دارد، نقشی کلیدی در تأثیرگذاری بر روی خواب ماندن یا بیدار شدن سلول های سرطان سینه ایفا می کند.
آنها کشف کردند که اگر سطح PDGF-C افزایش یابد، می تواند موجب رشد سلول های سرطانی خفته و تبدیل به سرطان ثانویه پستان شود. پژوهشگران سپس بررسی کردند که آیا مسدود کردن فعالیت PDGF-C می تواند به جلوگیری از «بیداری مجدد» این سلول ها و رشد تومورهای ثانویه کمک نماید یا خیر.
پژوهشگران در مؤسسه تحقیقات سرطان لندن با کار با موش های دارای PDGF-C، تومورهای سرطان سینه با گیرنده استروژن مثبت را با یک مسدودکننده رشد سرطان موجود به نام ایماتینیب (Imatinib) که هم اکنون برای درمان بیماران مبتلا به لوسمی میلوئیدی مزمن استفاده می شود، مورد هدف قرار دادند.
بیش از ۸۰ درصد از سرطان های اولیه پستان از نوع سرطان سینه با گیرنده استروژن مثبت هستند و هرساله حدود ۴۴ هزار مورد در بریتانیا به این بیماری مبتلا می شوند. دکتر فرانسیس تورل، کارشناس آموزش پسا دکتری در بخش تحقیقات سرطان سینه در مؤسسه تحقیقات سرطان لندن، اظهار داشت: سلول های سرطانی می توانند با پنهان شدن در حالت خفته، برای چندین دهه در اندام های دور زنده بمانند. ما کشف کرده ایم که چگونه بافت ریه پیر می تواند این سلول های سرطانی را تحریک کند تا باردیگر بیدار شوند و به تومور تبدیل شوند و یک استراتژی بالقوه برای خنثی کردن این «بمب های ساعتی» کشف کرده ایم. ما حالا می خواهیم درک نماییم که چگونه بیماران ممکنست از داروی موجود ایماتینیب سود ببرند و در طولانی مدت بدنبال ایجاد درمان های خاص تر با هدف مکانیسم «بیداری مجدد» هستیم.
منبع:

1401/12/25
13:37:49
5.0 / 5
194
تگهای خبر: پژوهش , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است