این 12 نفر از خوابیدن پول درمی آورند!

این 12 نفر از خوابیدن پول درمی آورند! به گزارش شاه بلاگ، «آژانس فضایی اروپا» در بخشی از یک پژوهش، به ۱۲ داوطلب ۱۸ هزار یورو پرداخت می کند تا دو ماه را در تختخواب بگذرانند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ایده دریافت دستمزد برای ماندن در تختخواب به مدت دو ماه امکان دارد آن قدر خوب به نظر برسد که فکر نماییم تحقق یافتنی نیست اما این دقیقاً همان چیزی است که «آژانس فضایی اروپا» (ESA) بعنوان بخشی از یک پژوهش جدید به ۱۲ داوطلب عرضه می دهد.
باآنکه دراز کشیدن در تختخواب امکان دارد آرامش بخش به نظر برسد اما داوطلبان در طول پژوهش باید دوچرخه سواری، چرخش و آزمایش های پزشکی را هم پشت سر بگذارند. آنها همه این کارها در حالی انجام خواهند داد که روی تختخواب دراز کشیده اند.
نکته مثبت اینست که داوطلبان برای خدمات خود پاداش دریافت می کنند و به هر کدام از آنها ۱۸ هزار یورو داده می شود.
آژانس فضایی اروپا امیدوار است که یافته های این پژوهش بتوانند به بررسی اقدامات بالقوه ای کمک کنند که برای مقابله با تغییراتی که بدن انسان در فضا تجربه می کند، به کار گرفته خواهند شد.
این پژوهش ۸۸ روزه حالا درحال انجام شدن است و ۱۲ داوطلب مرد بین ۲۰ تا ۴۵ سال را در بر دارد.
شرکت کنندگان به مدت ۶۰ روز از زمان پژوهش، روی تخت هایی می خوابند که شش درجه به سمت پایین کج شده اند و پاهای خویش را بالا نگه می دارند. وعده های غذایی، دوش گرفتن و حتی دستشویی رفتن باید در همین حالت انجام شوند و یک شانه همیشه روی تشک تخت باشد. از آنجائیکه خون به سمت سر جریان می یابد و عضله در اثر استفاده کم از بین می رود، پژوهشگران بر واکنش بدن شرکت کنندگان نظارت خواهند کرد.


آژانس فضایی اروپا توضیح داد: پژوهش های انجام شده هنگام استراحت کردن روی تختخواب، راهی را برای آزمایش کردن اقداماتی عرضه می دهند که برای مقابله با بعضی از جنبه های منفی زندگی در فضا انجام می شوند. در طول مأموریت های فضایی، بدن فضانوردان به علت کمبود جاذبه، تغییرات زیادی را تجربه می کند. همه اندام ها از چشم ها گرفته تا قلب تحت تاثیر قرار می گیرند و عضلات و استخوان ها تحلیل رفتن را آغاز می کنند.
باآنکه پژوهش های پیشین به اثرات افقی بودن طی دوره های طولانی پرداخته اند اما این پژوهش که استراحت کردن در بستر تحت گرانش مصنوعی و ورزش دوچرخه سواری را مد نظر دارد، اولین پژوهشی است که بررسی می کند دوچرخه سواری چگونه می تواند به مقابله با تغییراتی بپردازد که بدن انسان در فضا تجربه می کند.


تخت های داوطلبان دارای دوچرخه های مخصوص در بخش پا هستند که میتوان با آنها به صورت افقی دوچرخه سواری کرد. همچنین، میتوان آنها را در یک دستگاه سانتریفیوژ قرار داد تا شرکت کنندگان در آنجا چرخانده شوند و خون را به سمت پاهایشان برانند و نیروی گرانش را دو برابر کنند.


«ربکا بیلت» (Rebecca Billette)، مدیر پژوهش بالینی در موسسه پزشکی فضایی و فیزیولوژی «مدس» (MEDES) فرانسه اظهار داشت: ما داوطلبان را تشویق می نماییم تا به حداکثر تلاش خود در دوچرخه سواری برسند و سپس، تاثیر آنرا بر آنها با کسانی که اصلا دوچرخه سواری نمی کنند، مقایسه می نماییم.
دوچرخه سواری به این علت انتخاب گردید که هم اکنون یک بخش اصلی از برنامه تناسب اندام روزانه فضانوردان در «ایستگاه فضایی بین المللی» (ISS) است.
«آنجلیک ون امبرگن» (Angelique Van Ombergen)، سرپرست بخش علوم زیستی در اکتشافات انسانی و رباتیک آژانس فضایی اروپا اظهار داشت: ما امیدواریم که ارزش افزوده گرانش مصنوعی را بر تمرینات روتین تناسب اندام فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی درک نماییم. خدمه حاضر در مدار، دو ساعت در روز ورزش می کنند.
وی ادامه داد: فقط فضانوردان نیستند که می توانند از یافته های پژوهش ما بهره ببرند، بلکه نتایج حاصل از آنالوگ های فضایی می توانند در طراحی درمان های بهتر برای سالمندان و بیماران مبتلا به بیماری های اسکلتی-عضلانی و پوکی استخوان روی زمین هم سودمند باشند.
زمان اجرای این پژوهش از آوریل تا ژوئیه ۲۰۲۳ است و پژوهش بعدی از ژانویه تا آوریل ۲۰۲۴ اجرا خواهد شد.
منبع:

1402/03/06
14:37:56
5.0 / 5
252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است