تولید ماده ای جدید با ترکیب خصوصیت های آجر و تشک!

تولید ماده ای جدید با ترکیب خصوصیت های آجر و تشک! به گزارش شاه بلاگ، ترجیح می دهید به یک دیوار آجری برخورد کنید یا یک تشک؟ برای اغلب مردم، انتخاب بین این دو دشوار نیست. دیوار آجری سفت است و ضربه ها یا ارتعاشات را به خوبی جذب نمی کند در عوض تشک نرم است و ضربه گیر خوبی بشمار می رود اما گاهی در طراحی مصالح به هر دوی این خصوصیت ها نیاز داریم. موادی که باید در جذب ارتعاشات خوب عمل کنند اما باید به اندازه ای محکم باشند که تحت فشار فرو نریزند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، اکنون تعدادی از پژوهشگران موسسه فیزیک دانشگاه آمستردام (UvA) راهی برای طراحی موادی یافته اند که هر دوی این خصوصیت ها را دارند.
به صورت معمول دو مشخصه ی یک ماده به صورت متقابل منحصر به فرد است یعنی یک ماده یا مستحکم است، یا می تواند ارتعاشات را به خوبی جذب نماید اما به ندرت ماده ای وجود دارد که بتواند هر دوی این خصوصیت ها را داشته باشد. با این وجود، اگر بتوانیم موادی بسازیم که هم سفت باشند و هم در جذب ارتعاشات خوب عمل کنند، کاربردهای زیاد بالقوه ای خواهند داشت؛ برای مثال از طراحی در مقیاس نانو گرفته تا مهندسی هوافضا.
تعدادی از پژوهشگران دانشگاه آمستردام حالا راهی برای ایجاد موادی یافته اند که سفت هستند، اما همچنان در جذب ارتعاشات خوب عمل می کنند و نکته ی مهم دیگر اینکه میتوان آنها را بسیار سبک ساخت.
دیوید دایکسترا (David Dykstra)، نویسنده ی اصلی این مقاله، توضیح می دهد: ما کشف کردیم که نکته در استفاده از موادی است که مانند ورقه های فلزی نازک، خم می شوند.
وقتی این ورقه ها به روشی هوشمندانه در کنار هم قرار می گیرند، سازه های ساخته شده به جاذب های عالی ارتعاش تبدیل می شوند که در عین حال، بخش زیادی از سختی موادی که از آن ساخته شده اند را حفظ می کنند. علاوه بر این، نیازی نیست که ورق ها ضخامت زیادی داشته باشند و ازاین رو میتوان این مواد را به نسبت سبک ساخت.
کاربردهای زیاد
محققان به صورت کامل خواص این مواد را بررسی کردند و دریافتند که همه ی آنها این ترکیب جادویی سختی و توانایی در از بین بردن ارتعاشات را نشان می دهند.
از آنجاییکه مواد شناخته شده ی دیگر، این مجموعه ی مطلوب از خواص را یکجا در خود ندارند، مواد آزمایشگاهی جدید یا فرامواد دارای طیف وسیعی از کاربردهای بالقوه در مقیاسی بسیار وسیع هستند.
از کاربردهای احتمالی آنها میتوان به استفاده در صنایع هوافضا، خودرو و بسیاری دیگر از طرح های عمرانی اشاره نمود. همینطور در مقیاس میکرو کاربردهایی مانند توسعه میکروسکوپ وجود دارد.
دایکسترا می گوید: انسان ها دوست دارند چیزهای متعدد بسازند که برخی کوچک و برخی بزرگ هستند و ما حدودا همیشه می خواهیم این سازه ها سبک باشند.
اگر بتوان این کار را با موادی که هم سفت و هم جاذب خوب ضربه هستند انجام داد، خیلی از طرح های موجود می توانند بهبود یابند و بسیاری طرح جدید ایجاد شوند. در واقع هیچ انتهایی برای کاربردهای ممکن وجود ندارد.
منبع:

1402/03/15
19:31:46
5.0 / 5
267
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است