واکنش رسانه های عبری زبان به استعفای گانتس و آیزنکوت

واکنش رسانه های عبری زبان به استعفای گانتس و آیزنکوت شاه بلاگ: رسانه های عبری زبان به استعفای 2 وزیر کابینه جنگ رژیم صهیونیستی واکنش نشان دادند.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، «عمیت سیگل» تحلیلگر امور سیاسی شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اظهار داشت: بنی گانتس که از کابینه جنگ استعفا کرده است گفت ما هیچگاه به پیش از هفت اکتبر باز نخواهیم گشت اما خطوط سیاسی کاملا به ماقبل این تاریخ بازگشته است. آن چه امروز صورت گرفت یک گام به عقب بود.
«امنون آبروموویچ» تحلیلگر امور سیاسی کانال ۱۲ هم اظهار داشت: «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل، «ایتامار بن گویر» وزیر امنیت داخلی و «بتسلئیل اسموتریچ» وزیر دارایی را برای تضمین کرسی و منصب خود به ضرر امنیت اسرائیل ترجیح داد.
رسانه های عبری تاکید نمودند نتانیاهو می خواست از شادمانی در ارتباط با آزادی اسرا استفاده سیاسی کند اما این اتفاق نیفتاد.
یکشنبه شب بنی گانتس، عضو کابینه جنگ رژیم صهیونیستی در اعتراض به سیاست نتانیاهو در جنگ غزه، رسما از سمت خود استعفا کرد.
بنی گانتس با تکیه بر این که نتانیاهو را مانع پیروزی در این جنگ می داند، اعلام نمود: «ما از این کابینه خارج می شویم چونکه نتانیاهو مانع دستیابی به پیروزی واقعی می شود.»
آیزنکوت هم ضمن اعلام استعفای خود، گفت کابینه ای که نتانیاهو رهبری می کرد، «تصمیم های مهم برای رسیدن به اهداف ما نمی گرفت.»
او خطاب به نتانیاهو اظهار داشت: «ما مشاهده کردیم تصمیم هایی که اتخاذ کردی، لزوما در جهت منافع اسرائیل نبود.»
«یائیر گولان» رئیس حزب کارگر رژیم صهیونیستی هم تصریح کرد: گانتس و اردوگاه رسمی مسؤولیت مستقیم وضعیت کنونی اسرائیل را بر عهده دارند.
بنیامین نتانیاهو هم در نخستین واکنش خود به استعفای بنی گانتس اظهار داشت: «ما تا پیروزی و تحقق تمامی اهداف جنگ و در راس آن آزادی همه اسرا و نابودی حماس به راه خود ادامه می دهیم.»
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه خاطرنشان کرد: «اکنون زمان مناسبی برای استعفا نبود بلکه زمان وحدت بود.»
بنیامین نتانیاهو اضافه کرد: «ما تا پیروزی و تحقق تمامی اهداف جنگ و در راس آن آزادی همه اسرا و نابودی حماس به راه خود ادامه می دهیم.»
نتانیاهو ادعا کرد: «در برای ورود هر حزبی که به کابینه جنگ جهت کمک به پیروزی در جنگ و تضمین سلامت و امنیت اسرائیلی ها کمک می نماید، باز است.»
ایتامار بن گویر هم به دنبال استعفای بنی گانتس خواهان پیوستن به کابینه جنگ شد و عنوان کرد: «زمان آن رسیده تا تصمیماتی شجاعانه اتخاذ و بازدارندگی حقیقی ایجاد شود تا امنیت برای ساکنان جنوب و شمال و کل اسرائیل محقق شود.»
«یائیر لاپید» رئیس مخالفان کابینه رژیم صهیونیستی اظهار داشت: «تصمیم بنی گانتس و گادی آیزنکوت برای خروج از کابینه شکست خورده جنگ مهم و درست بود.»
لاپید افزود: «زمان آن رسیده تا دولتی باتدبیر که امنیت و گروگان ها را بازگرداند و جایگاه بین المللی اسرائیل را بازیابد، جایگزین این کابینه تندرو شود.»
«آویگدور لیبرمن» رهبر حزب «اسرائیل خانه ما» هم اظهار داشت: «استعفای بنی گانتس از کابینه جنگ تصمیم خوبی بود و حتی اگر با تاخیر هم صورت گرفت اما باز از هیچی بهتر بود.»
آویگدور لیبرمن تاکید کرد زمان آن رسیده تا یک ائتلاف صهیونیستی تشکیل گردد.
بتسئلیل اسموتریچ هم گفت این استعفا همان چیزی بود که «یحیی السنوار» رئیس حماس در غزه، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان و ایران می خواستند.
بنی گانتس قصد خویش را برای استعفا در صورت تحقق نیافتن خواسته هایش در رابطه با جنگ، معامله تبادل اسرا و روز پس از جنگ اعلام نموده بود.
به گزارش رسانه های عبری انتظار می رود که نتانیاهو از «گدعون ساعر» رئیس حزب «امید نو» بخواهد تا جای گانتس را در کابینه جنگ بگیرد و اگر وی مخالفت کند احیانا نتانیاهو انحلال کابینه را بررسی کند.
استعفای گانتس در حالی صورت گرفت که آمریکا فشار زیادی بر وی برای ممانعت از این کارش آورد.
به قول رسانه های عبری واشنگتن بسیار نگران کناره گیری گانتس از کابینه بود چون که آمریکایی ها وی را شریک نزدیکی می دانند.
در این خصوص وبگاه «آکسیوس» آمریکا نوشت آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور امروز (دوشنبه) وارد اراضی اشغالی خواهد شد تا با گانتس، نتانیاهو و مسؤولان دیگر اسرائیلی دیدار کند.1403/03/21
11:00:45
5.0 / 5
43
تگهای خبر: امنیت , بین الملل , تاریخ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است