خرید و ثبت دامنه

خرید و ثبت دامنه شاه بلاگ: پسوندهای بین المللی رایج برای ثبت دامنه، عبارتند از : org, net, com كه دارای مصارف عمومی می باشد.


دامنه يا دامين یا Domain ، همان نام و یا آدرس وب سایت شما می باشد که از دو قسمت نام ( مثلا Pars ) و پسوند یا TLD مانند .host تشکیل شده است.که نقطه یا Dot آن ها را از هم جدا می کند


پسوندهای بین المللی رایج براي ثبت دامنه، عبارتند از : org, net, com که دارای مصارف عمومی می باشد . در کنار پسوند های بین المللی دامنه های IR هم قابلیت ثبت برای شهروندان ایران را دارند.


پسوند دامنه ها یا TLD ها چند نوع هستند Top level Domain که مخفف آن TLD می باشد.

پسوند دامنه ها یا TLD ها چند نوع هستند Top level Domain که مخفف آن TLD می باشد. آخرین مرحله در نام دامنه پس از نقطه dot است. بارزترین مثال آن .COM می باشد IANA یا Internet Assigned Numbers Authority سه دسته برای پسوند های دامنه مشخص کرده است که در ادامه توضیح می دهیم.

این دسته اکثر پسوند ها را شامل می شود و پر کاربرد ترین پسوند ها هم در این دسته قرار دارند.
 


قبل از سال 2011 تنها 22 پسوند موجود برای خرید دامنه وجود داشت ولی پس از آن در حال حاضر شما بیش از 1200 پسوند gTLD می توانید ثبت فرمایید.
.اکثر افراد می توانید این دسته از پسوند ها را ثبت نمایند

 

این دسته از پسوند ها حمایت شده از سوی سازمان ها و نهاد های خاص می باشد مانند دولت ها
به عنوان مثال : پسوند .gov تنها برای نهاد های دولتی آمریکا استفاده می شود.
شما همچنین در این دسته پسوند هایی مانند museum رزرو شده برای موزه ها یا .aero رزرو شده برای ایرلاین ها یا travel برای آژانس های مسافرتی را مشاهده فرمایید.
در زمان نوشتن این متن تنها 14 مورد sTLD در جهان برای ثبت موجود می باشد.

این دسته مخفف نام کشورها می باشند که اکثرا تنها با اطلاعات شهروند همان کشور قابل ثبت هستند.

شما در مجموع می توانید 312 مورد ccTLD ثبت فرمایید البته برای این پسوند ها محدودیت شهروند بودن کشور ها بر روی اکثر آن ها اعمال می شود و تنها شهروندان همان  کشور می توانند این پسوند را ثبت نمایند.


محبوبترین پسوند ccTLD که ثبت آن برای عموم آزاد است CO می باشد.

نام‌های دامین تعریف شده اند

نامهای دامنه یک چهره دوستانه بر روی آدرسهای اینترنتی عددی که به یاد آوردنشان دشوار است قرار می‌دهند. هر رایانه ای در اینترنت شماره پروتکل اینترنتی (IP) منحصر به فردی دارد. یک نام دامین نشان دهنده یک شماره IP یا بیش از یک شماره است.هر کسی می‌تواند یک نام دامنه بخرد. اما شما نمیتوانید هر دامین ای را که خواستید خریداری کنید، بلکه باید دامینی را انتخاب نمایید که قبلا توسط شخص یا کسب و کار دیگری ثبت نشده باشد و دارای پسوند دامنه معتبر نیز باشد. بطورکلی، باید نامی ‌را انتخاب نمایید که جذاب و کوتاه باشد به این خاطر که هم یادآوری آن و هم تایپ آن برای مردم آسان باشد- مانند “SPMag”. این مسئله هم به موتور جستجوی بهینه و هم به حس افراد بستگی دارد. ممکن است بخواهید که در مورد واژگان کلیدی کسب و کار خود جستجویی انجام دهید. اگر توانستید که برای نام سایت خود چیز خوبی را از طریق موتور جستجوی بهینه انتخاب کنید که چه بهتر.

ثبت کننده‌ دامنه سرورپارس معمولا موتورهای جستجویی را در اختیار دارند که لیستی از نام‌های موجود را که مشابه آن‌هایی است که می‌خواهید برای شما باز می‌گردانند. برای مثال، هنگام جستجو برای نام دامین در Namecheap، شما هم وضعیت آن نام و یک لیست از پسوندهای موجود برای آن نام را دریافت می‌کنید. شاید اسم «com.سایت شما» در دسترس نباشد، اما [نام سایت] .biz یا .org باشد و میتوانید از این طریق نسبت به ثبت دامنه اقدام نمایید.

عامل پسوند دامنه

پسوند نام را به عنوان چیزی که متعلق به یک دامین سطح بالا (TLD) مشخص است شناسایی می‌کند. در اواخر سال ۲۰۱۶، زمانی که این مقاله نوشته شد، TLDهای متعددی برای خرید عمومی‌ وجود داشت از جمله com، .edu، .game، .green، .hiphop، .net، و org. محبوب ترین اینها تا به امروز com. است، که قرار است نشان دهنده سایت‌های تجاری باشد، اما در واقع تقریبا همه چیز را شامل می‌شود.

شما می‌توانید هرکجا از یک دلار تا دلارهای Scrooge McDuck را بپردازید که البته این مسئله به نام دامین و پسوند آن بستگی دارد. در حقیقت، اگر شما در جستجوی یک دامین بسیار مطلوب با یک پسوند محبوب هستید، باید پول زیادی بابت آن بپردازید، زیرا احتمال دارد شخص دیگری آن را ثبت کند.

 

1399/03/09
00:13:57
5.0 / 5
2490
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است