برنده نوبل فیزیك ۲۰۲۰:

علم، امید من برای ادامه زندگی است

علم، امید من برای ادامه زندگی است به گزارش شاه بلاگ آندره آ اِم. گِز(Andrea M. Ghez) از برندگان نوبل فیزیك ۲۰۲۰ در مصاحبه خود با سایت نوبل پرایز بعنوان چهارمین زن برنده نوبل فیزیك، این جایزه را ˮیك فرصت و یك مسئولیتˮ توصیف كرد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نوبل پرایز، "آدام اسمیت"(Adam Smit) از سایت "نوبل پرایز"(nobelprize)، مصاحبه ای را با " آندره آ اِم. گِز" (Andrea M. Ghez) از برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۰ انجام داد. گز طی این مصاحبه درباره نگرش خود درباره علم اظهار داشت: دیدن افرادی که شبیه شما هستند یا متفاوت از شما هستند، به شما نشان داده است فرصتی برای انجام کار وجود دارد.
اسمیت: آدام اسمیت هستم از نوبل پرایز تماس می گیرم. با آندره آ گز صحبت می کنم؟
گز: بله بفرمایید
اسمیت: بردن جایزه نوبل را به شما تبریک می گویم.
گز: ممنون خیلی هیجان زده ام هنوز کاملاً باور نکرده ام.
اسمیت: فکر می کنم بامداد عجیبی داشتید درسته؟
گز: بله بهترین بود
اسمیت: چگونه خبر را شنیدید؟
گز: ساعت دو صبح خبر را با یک تماس تلفنی شنیدم. در خواب عمیق بودم و فکر می کنم چند دقیقه اول فکر می کردم خواب می بینم.
اسمیت: شما چهارمین زن برنده نوبل فیزیک هستید. چه حسی دارید؟
گز: سوال جالبی است. برای من همیشه تشویق زنان جوان به علوم بسیار مهم بوده است، ازاین رو از نظر من این فرصت خوبی برای تشویق نسل بعدی دانشمندانی است که علاقمند به کار در این حوزه هستند.
اسمیت: شما هم اکنون مربی و الگویی خوب برای مردم هستید و فکر می کنم این واقعاً شما را بسیار در کانون توجهات قرار می دهد.
گز: من فکر می کنم این مساله بسیار مهم می باشد چونکه فکر می کنم دیدن افرادی که شبیه شما هستند یا افرادیکه متفاوت هستند نشان داده است فرصتی وجود دارد که می توانید کاری را انجام دهید و درهای موفقیت به روی شما باز است. ازاین رو من فکر می کنم که دید بسیار مهم می باشد.
اسمیت: مطمئناً شما کارها را به صورت گروهی انجام می دهید، فکر می کنید کار گروهی چگونه است؟
گز: روش های مختلف نگاه کردن به مسائل. در طول سال ها هرچه سنم بالاتر رفت، فرصتی پیدا کردم که کمی بیشتر در مورد مساله تنوع فکر کنم و یکی از مواردی که فکر می کنم عامل موفقیت است کار کردن با افراد مختلف است چونکه سبب انجام کاری متفاوت و جدید می شود. تا زمانی که اعتماد به نفس داشته باشید که کارهای مختلفی را انجام دهید، فرصتی وجود دارد.
اسمیت: بررسی نظریه و آزمایش در فیزیک بسیار زیبا است.
گز: در واقع من فکر می کنم سومین مورد که این مورد را زیبا می کند، فناوری است، فناوری توانایی دیدن جهان را به شکلی متفاوت عرضه می دهد.
اسمیت: کاملاً خارق العاده است که شما می توانید این کارها را انجام دهید. آیا انجام دادن این کار بازهم شما را هیجان زده خواهد کرد؟
گز: بله این من را متحیر می کند و هر وقت که ما از تلسکوپ استفاده می نماییم و فکر می نماییم این نوری که ما حالا می بینیم ۲۶ هزار سال در یک سفر بوده است، این مرا متحیر می کند. خیلی شگفت آور است که فکر نماییم ما می توانیم این کار را بعنوان یک انسان انجام دهیم.
اسمیت: با تمام توجهی که بعد از این زمان به شما معطوف خواهد شد، با این وجود فکر می کنید وقت دیگری برای کار دارید؟
گز: امیدوارم که بتوانم چون علم، امید من برای ادامه زندگی است.
اسمیت: می خواستم در مورد رابطه شما با رینهارد گنزل بپرسم. آیا کاملا رقابتی وجود دارد؟
گز: رقابت خیلی خوب است و من فکر می کنم در پروژه ای مانند این که بسیار دشوار است، رقابت یک مزیت فوق العاده برای پیش بردن پروژه ها است. هیچ چیزی مانند رقابت برای ادامه کار و پیش بردن شما به جلو وجود ندارد.
اسمیت: مطمئنم بعد از برنده شدن جایزه بطور قطع تماسهای زیادی با شما گرفته شده است. فکر می کنم شاید قصد دارید زمانی را برای گرفتن جشن در نظر بگیرید.
گز: بله، من واقعاً دوست دارم جشن بگیرم. اما مطمئناً حالا زمان درستی برای برگزار کردن جشن نخواهد بود و در صورت برگزاری باید در مورد برگزاری جشن های خود درست عمل نماییم. اما من هیجان زده ام.
اسمیت: باردیگر تبریک می گویم
گز: خیلی ممنون و سپاسگزارم آدام. خداحافظ.
منبع:

1399/07/16
14:11:23
5.0 / 5
1985
تگهای خبر: جهان , دانش , سایت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است