ناسا در ماه آب پیدا كرد

ناسا در ماه آب پیدا كرد به گزارش شاه بلاگ تلسكوپ ناسا شواهد قطعی از وجود آب را در ماه كشف كرد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، سرانجام یک تلسکوپ ناسا معروف به "سوفیا"(SOFIA) توانسته است برای نخستین بار مولکول های آب را در سطح کره ماه بیابد.
تلسکوپ "سوفیا"(SOFIA) که مخفف کلمات "رصدخانه استراتوسفری ناسا برای نجوم مادون قرمز" است، برای نخستین بار، وجود آب را در سطح ماه تأیید کرد. این کشف نشان داده است که آب امکان دارد در سطح ماه توزیع شده باشد و وجود آن محدود به مکان های در سایه و سرد و زیرسطحی ماه نیست.
"سوفیا" مولکول های آب(H2O) را در دهانه "کلاویوس"(Clavius)؛ یکی از بزرگترین دهانه های قابل مشاهده از زمین واقع در نیمکره جنوبی ماه کشف کرده است.
مشاهدات قبلی از سطح ماه، نوعی هیدروژن را شناسایی کرده بود، اما قادر به تمایز بین آب بودن آن یا یک ماده شیمیایی نزدیک به آن یعنی "هیدروکسیل"(OH) نبود. حالا داده های این مکان نشان داده است آب در غلظت های 100 تا 412 قسمت در میلیون(ppi) -تقریباً معادل یک بطری آب 12 اونسی- در یک متر مکعب خاک پخش شده در سطح ماه گیر افتاده است. این نتایج در آخرین شماره مجله Nature Astronomy انتشار یافته است.
"پل هرتز" مدیر بخش اخترفیزیک در اداره مأموریت های علمی ناسا اظهار داشت: ما نشانه هایی داشتیم که H2O –همان آبی که همه ما با آن آشنا هستیم- امکان دارد در قسمت آفتاب گیر ماه وجود داشته باشد. حالا ما می دانیم که آب در آنجا وجود دارد. این کشف، درک ما از سطح ماه را به چالش می کشد و سوالات جالب توجهی را در مورد منابع مربوط به کاوش در اعماق فضا بوجود می آورد.
بعنوان یک مقایسه، صحرای بزرگ آفریقا 100 برابر بیشتر از آنچه "سوفیا" در خاک ماه تشخیص داده است، آب دارد. علیرغم این مقدار کم، این کشف پرسش های جدیدی را در مورد چگونگی ایجاد آب و چگونگی دوام آن در سطح خشن و بدون هوای ماه بوجود می آورد.
آب یک منبع گرانبها در اعماق فضا و عنصر اصلی حیات است. اینکه آیا آب کشف شده توسط "سوفیا" جهت استفاده بعنوان یک منبع به سادگی قابل دسترسی است، باید مشخص شود.
ناسا با برنامه "آرتمیس" مشتاق است پیش از ارسال اولین زن و فضانورد مرد بعدی به سطح ماه در سال 2024 و فراهم کردن حضور پایدار انسانی در آنجا تا آخر این دهه، همه چیز را در مورد وجود آب در ماه دریابد.
نتایج "سوفیا" بر مبنای سالها تحقیق در مورد بررسی وجود آب در ماه به دست آمده است. هنگامی که فضانوردان "آپولو" در سال 1969 برای نخستین بار از ماه بازگشتند، تصور می شد که این قمر کاملا خشک است. مأموریت های مداری و سطح نشین طی 20 سال قبل وجود یخ در دهانه های در سایه ماه واقع در قطب های آن تأیید کرده بودند. در همین حال، چندین فضاپیما همچون مأموریت "کاسینی" و همینطور مأموریت "چاندرایان-1" متعلق به سازمان تحقیقات فضایی هند و تلسکوپ زمینی مادون قرمز ناسا به صورت گسترده ای به سطح ماه نگاه کردند و شواهدی از آب را در مناطق آفتاب گیر یافتند. با این وجود، این مأموریت ها قادر به تشخیص قطعی شکل دقیق حضور آن (H2O یا OH) نبودند.
منبع:

1399/08/06
22:26:04
5.0 / 5
1894
تگهای خبر: فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است