پژوهشگران دانشگاه وارویك :

سن نمی تواند مانع كاهش وزن باشد

سن نمی تواند مانع كاهش وزن باشد شاه بلاگ: پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدیدی نشان داده اند كه سن نمی تواند مانعی برای كاهش اضافه وزن باشد و كاهش وزن در افراد مسن تر هم امكان دارد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه وارویک، بررسی افراد مبتلا به اضافه وزن نشان میدهد که هیچ تفاوتی میان کاهش وزن افراد زیر ۶۰ سال و افرادی که بین ۶۰ تا ۷۸ سال هستند، وجود ندارد.
این بررسی که توسط پژوهشگران "دانشگاه وارویک"(University of Warwick) انگلستان انجام شده است، نشان میدهد که کاهش وزن بدون در نظر گرفتن سن می تواند در کاهش چاقی موثر باشد.
بیماران مبتلا به اضافه وزن که بالای ۶۰ سال دارند، می توانند تنها با تغییر سبک زندگی، وزن خودرا مانند افراد جوان تر کم کنند. بدین ترتیب، سن نمی تواند مانعی برای کاهش وزن باشد.
پژوهشگران امیدوارند که یافته های آنها به اصلاح تصورات غلط جامعه در مورد اثربخشی برنامه های کاهش وزن در افراد مسن کمک نماید و داستان هایی را که در مورد اضافه وزن افراد مسن وجود دارد، از بین ببرد.
پژوهشگران در این پروژه، ۲۴۲ بیمار را انتخاب کردند و آنها را در دو گروه زیر ۶۰ سال و بی ۶۰ تا ۷۸ سال مورد بررسی قرار دادند. وزن همه بیماران قبل و پس از دخالت در سبک زندگی آنها اندازه گیری شد و درصد کاهش وزن در هر دو گروه مورد محاسبه قرار گرفت.
بررسی ها نشان داد که وزن افراد بالای ۶۰ سال، تا ۷/۳ درصد و وزن افراد زیر ۶۰ سال، ۶/۹ درصد کاهش یافته است. هر دو گروه، زمان مشابهی را به کاهش وزن اختصاص دادند. افراد ۶۰ سال به بالا به طور متوسط ۳۳/۶ ماه و افراد جوان تر از ۶۰ سال ۴۱/۵ ماه در این برنامه به سر بردند.
این برنامه فقط تغییرات سبک زندگی هر بیمار، تغییرات رژیم غذایی، حمایت روانی و تشویق کردن به کارهای فیزیکی را مورد توجه قرار داده است.
بیش از ۵۰ بیماری در رابطه با اضافه وزن وجود دارند که می توان خطر آنها را با کاهش وزن برطرف کرد. از میان این بیماریها می توان به دیابت، افسردگی، اضطراب، آرتروز و مشکلات حرکتی اشاره نمود. اضافه وزن می تواند به افزایش مرگ و میر و کاهش سلامتی منجر شود.
دکتر "توماس باربر" (Thomas Barber)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: کاهش وزن در هر سنی مهم می باشد. با افزایش سن، احتمال مبتلاشدن به بیماریهای در رابطه با اضافه وزن بیشتر می شود.
خیلی از این بیماریها، به آثار پیری شباهت دارند؛ در نتیجه شاید بعنوان نشانه پیر شدن تعبیر شوند.
وی ادامه داد: دلایلی وجود دارند که ممکنست موضوع کاهش وزن در افراد مسن نادیده گرفته شود. این دلیلهای، از یک دیدگاه "سن گرایانه" شامل می شوند که می گوید کاهش وزن، مربوط به افراد مسن نیست و همین طور باورهای غلطی در مورد کاهش توانایی افراد مسن در کاهش وزن بوسیله اصلاح رژیم غذایی و افزایش ورزش وجود دارند. ممکنست که افراد مسن احساس کنند که خدمات کاهش وزن برای آنها نیست. سیاست گذاران باید اهمیت کاهش وزن در افراد مسن دارای اضافه وزن را در نظر بگیرند تا آنها به سلامتی برسند.
این پژوهش، در مجله "Clinical Endocrinology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/09/02
20:26:20
5.0 / 5
1471
تگهای خبر: پژوهش , خدمات , دانش , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است