ستاره ای كه منبع اشعه ایكس است

ستاره ای كه منبع اشعه ایكس است شاه بلاگ: گروهی از ستاره شناسان باور دارند یک جرم آسمانی که در اثر برخورد دو کوتوله سفید به وجود آمده است، می تواند منبع جدیدی از اشعه ایکس باشد.


به گزارش شاه بلاگ به نقل از ایسنا، تلسکوپ "XMM-Newton X-ray"، یک رصدخانه فضایی است که "آژانس فضایی اروپا"(ESA) آنرا در دسامبر ۱۹۹۹ به فضا فرستاده است. این تلسکوپ، تصویری از یک نوع ستاره جدید را ثبت کرده که پیش از این تابحال در اشعه ایکس دیده نشده است. این ستاره عجیب، بعد از برخورد و ادغام دو "کوتوله سفید"(White Dwarf) تشکیل شده است. کوتوله های سفید بعد از برخورد، به جای صدمه رساندن به یکدیگر، جرم جدیدی را ایجاد کرده اند که در پرتو اشعه ایکس می درخشد.
گروهی از ستاره شناسان، از تلسکوپ XMM-Newton X-ray استفاده کردند تا این جرم را که ابتدا در سال ۲۰۱۹ کشف شده بود، مورد بررسی قرار دهند. ستاره شناسان در آن زمان گزارش دادند که این ستاره، بیش از حد درخشان و بیش از حد بزرگ است که بتواند یک کوتوله سفید معمولی باشد. به نظر آنها، این جرم، نوع جدیدی از ستاره به حساب می آید که از ادغام دو کوتوله سفید نجات یافته است.
این گروه پژوهشی حالا برپایه اطلاعات جدیدی باور دارند که آنچه در تصویر می بینیم، نوع جدیدی از منبع اشعه ایکس به حساب می آید که نیروی آن از ادغام دو کوتوله سفید تأمین شده است.
منبع:

1399/10/23
23:13:16
0.0 / 5
1301
تگهای خبر: پژوهش , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است