وزیر راه خبر داد:

اختصاص 20 هزار میلیارد تومان برای ساخت مسكن

اختصاص 20 هزار میلیارد تومان برای ساخت مسكن به گزارش شاه بلاگ وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: طی جلساتی که با رئیس کل بانک مرکزی برگزار کردیم مقرر شد یک بسته ۲۰ هزار میلیاردی برای جهش تولید مسکن آماده نماییم.به گزارش شاه بلاگ به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر (سه شنبه ۳ فروردین) ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در وزارت راه و شهرسازی در سال ۹۹ در مورد آخرین وضعیت راه ها عنوان کرد: تردد جاده ای بین استانی و در سطح کشور نسبت به سال قبل با افزایش قابل ملاحظه ای روبرو شده و این رشد را در مسافرت با وسیله نقلیه عمومی اتوبوس، قطار و هواپیما نسبت به مدت مشابه پارسال به سادگی میتوان شاهد بود.
وی اضافه کرد: در این حوزه و بر مبنای اطلاعات پلیس راهور تردد در شهرهای قرمز و نارنجی کاهش و در سایر مناطق کشور با رنگ بندی های آبی و زرد تردد افزایش داشته است.
تردد به شهرهای قرمز و نارنجی فقط با تست کرونا
این عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه با اشاره به اینکه از مسافران برای خروج از شهرهای قرمز و نارنجی با وسیله نقلیه عمومی (اتوبوس، هواپیما، کشتی و قطار) حتما تست کرونا گرفته می شود و در صورت منفی بودن تست اجازه سوار شدن نخواهند داشت، خاطرنشان کرد: نیروهای هلال احمر در ۳۱ پایانه مرزی فعال کشور مستقرند و از مسافران تست کرونا گرفته می شود.
وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به اینکه در نوروز سال جاری افزایش نرخ بلیط ها را شاهد نبودیم، اظهار داشت: هیچ افزایش قیمتی در بلیط ها صورت نگرفت تنها در بحث اتوبوس این تغییر قیمت رخ داد که پس از ایام نوروز آنرا به حالت قبل باز خواهیم گرداند.
وی اضافه کرد: سال ابتدایی ورود کرونا تمام کسب و کارها صدمه جدی دیدند ولی با تلاش ما سال جاری هیچ کسی در حوزه حمل و نقل بیکار نشد.
افتتاح ۹۰۰ کیلومتر بزرگراه در سال ۹۹
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ حدود ۹۰۰ کیلومتر بزرگراه افتتاح کردیم و حدود ۳۰۰ کیلومتر دیگر هم آماده افتتاح و بهره برداری است، عنوان کرد: سال قبل رونق تولید و جهش تولید را در حوزه ریل داخلی داشتیم.
وی توضیح داد: ما تلاش کردیم در بخش حمل و نقل تولید کننده و مصرف کننده را در حالت متعادل نگه داریم و این در شرایطی است که در سال ۹۹ خیلی از بخش های حمل و نقلی با مشکلات و صدمه های بسیار زیادی روبرو شدند که توانستیم با حمایت های لازم بخشی از این مشکلات را رفع نماییم.
اسلامی با اشاره به اینکه در سال ۹۸ که سال رونق تولید بود در بحث تولید اقلام وزارت راه شهرسازی ما تلاش کردیم پروژه های عمرانی که نیمه تمام مانده بودند را فعال نماییم، اضافه کرد: یکی از این پروژه ها کنار گذر شرقی اصفهان بود که یک پروژه ۳۰ ساله بود که پیشرفت فیزیکی آن تنها ۴۲ درصد بود که در مدت زمان یک سال نیم آنرا در ماه گذشته به بهره برداری رسانیدم همینطور پروژه غدیر هم یکی دیگر از پروژه های عمرانی بود که چندین سال نیمه تمام مانده بود که با حمایت و جدیت پیگیری ان را به بهره برداری رساندیم و اجرا و اتمام چنین پروژه های در طول این سال ها بی سابقه بود.
وی اضافه کرد: در سالهای گذشته سامانه های ریلی و واگن های باری از خارج از کشور تأمین می شد، ولی در سال ۹۸، ۷۷۸ واگن باری، مسافری و لوکوموتیو با توان نیروی داخلی ساخته شد و در سال ۹۹ این رقم از یک هزار و ۱۵ واگن عبور کرد.
جشن خودکفایی تولید واگن های مسافری در راه است
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در سال ۹۹ علاوه بر پیشگیری از واردات و پشتیبانی از تولید داخل، جشن خودکفایی تولید واگن باری را برگزار کردیم و در ماههای آینده جشن خودکفایی تولید واگن مسافری و لوکوموتیو را برگزار خواهیم کرد. سال قبل توانستیم در حوزه راه ها و بهبود وضعیت حمل و نقل رکوردهای جدیدی را به لحاظ عملیات اجرایی در کشور ثبت و ضبط نماییم.
آزادراه هایی که سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسند
اسلامی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۰ افتتاح چندین پروژه آزادراهی را در دستور کار خود قرار داده ایم، اظهار داشت: آزاد راه اصفهان-شیراز بخشی از آزاد راه حرم تا حرم و بخشی از آزاد راه مراغه هشترود را سال جاری به بهره برداری خواهیم رساند.
وی با اشاره به اینکه قوانین متضاد مهم ترین چالش وزارت راه و شهرسازی است، بیان نمود: دستگاه نظارتی نباید وارد تشخیص مدیریتی شود و فقط به طرح سوال بپردازد.
وزیر راه و شهرسازی به ادامه روند توقف پروازهای تهران-لندن اشاره نمود و اظهار داشت: این پروازها همچنان لغو هستند. در بحث حمل و نقل زمینی هم با استفاده از ۶۰ درصد ظرفیت ناوگان، ۱۰۰ درصد دستورالعمل های بهداشتی رعایت می شود.
پایدارسازی تولید مسکن، مهم ترین اقدام وزارت راه و شهرسازی در سال ۹۹
در ادامه این برنامه وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به وضعیت مسکن و اقدامات انجام گرفته با تکیه بر اینکه پایدارسازی تولید مسکن با ایجاد اصلاحات در آیین نامه ها و شیوه نامه ها، ثبت نام گسترده از مردم و عرضه زمین در همه شهرهای دارای متقاضی مهم ترین اقدام وزارت راه و شهرسازی در سال ۹۹ بود، اظهار داشت: سال قبل سامانه جامع املاک و اسکان را فعال کردیم و در پرتو این سامانه حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی شناسایی و به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه شد و باعث افزایش عرضه به بازار و کاهش حدود ۲۵ درصدی قیمت مسکن شد.
اسلامی از تحویل نخستین واحدهای مسکن ملی اطلاع داد و اظهار داشت: با تحویل این واحدها در فروردین ماه و بسته شدن طرح اقدام ملی مسکن تا آخر سال، بازار مسکن بهبود خواهد یافت. از لحاظ فنی هیچ دلیل برای افزایش قیمت مسکن وجود ندارد بلکه باید به سمت ثبات و بعد کاهش نرخ هم حرکت نماییم.
وی اضافه کرد: متأسفانه بازارهای ایران تحت تاثیر جو سیاسی و روانی قرار می گیرند و سال جاری هم سال انتخابات است.
عدم همکاری شهرداری های کشور با طرح اقدام ملی مسکن
وی در ادامه به شعار سال جاری که سال تولید، پشتیبانی و مانع زدایی ها اشاره نمود و اظهار داشت: ما در بحث مسکن در بخش مانع زدایی ها نیاز داریم شهرداری ها بخشی از موانعی که در این عرصه بوجود آورده را رفع کنند و در بحث طرح اقدام ملی مسکن رویه دیگری را در پیش بگیرند.
اسلامی بیان نمود: در بحث طرح اقدام ملی مسکن شهرداری خیلی از شهرهای کشور به علت همکاری نکردن باعث تأخیر در تحویل و اجرایی شدن واحدهای مسکن شده اند.
اسلامی توضیح داد: با عنایت به شعار سال جاری ما تلاش کرده ایم مسکن مردم را در اولویت قرار دهیم و با تسهیل کردن روند خانه دار شدن بتوانیم بخشی از این شعار را به مرحله اجرایی برسانیم. مهم ترین اقدام در این عرصه شهرسازی است که با تسهیل و تسریع در عرضه مجوز توسط شهرداری بتوانیم گشایشی در حوزه ایجاد نماییم.
بسته تسهیلات ۲۰ هزار میلیارد تومانی بانک ها برای تولید مسکن
وی در ادامه به روند تسریع در پرداخت تسهیلات بانکی در حوزه مسکن اشاره نمود و اظهار داشت: طی جلساتی که با همتی رئیس کل بانک مرکزی برگزار کردیم مقرر شد یک بسته ۲۰ هزار میلیاردی برای جهش تولید مسکن آماده نماییم و در پرداخت تسهیلات سایر بانک ها هم علاوه بر بانک مسکن همکاری لازم را انجام دهند
وی خاطرنشان کرد: سهم هر بانک در این بخش مشخص است و با اعتباراتی که در این عرصه به بانک ها تخصیص می یابد به استناد بانک ها و وزارت اقتصاد و همینطور با ایجاد صندوق زمین و مسکن تسهیلات مسکن با همان نرخ های رایج به متقاضیان پرداخت گردد.
اسلامی بیان نمود: خوشبختانه در این زمان بانک مسکن همکاری لازم را داشته است، اما امیدواریم با ابلاغ این دستورالعمل روند سرعت پرداخت تسهیلات مسکن افزایش یابد.


منبع:

1400/01/04
13:44:24
5.0 / 5
1017
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
شاهبلاگ

شاه بلاگ

وبلاگ عمومی

shahblog.ir - حقوق سایت شاه بلاگ محفوظ است